DünyaGüncel

GAZZE | Netahyahu yardım görevlilerinin öldürüldüğünü kabul etti

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde düzenlediği saldırıda yedi yardım görevlisinin öldürüldüğünü kabul etti.

ABD merkezli yardım kuruluşu World Central Kitchen’da (WCK) çalışan yedi yardım görevlisi Pazartesi günü İsrail’in Gazze Şeridi’nin merkezinde düzenlediği bir hava saldırısında hayatını kaybetmişti.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu bugün (2 Nisan) yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde düzenlediği saldırıda yedi yardım görevlisinin öldürüldüğünü kabul etti.

WCK’den yapılan açıklamada, Gazze’ye deniz yoluyla getirilen 100 tondan fazla insani gıda yardımını boşalttıktan sonra Deyr el-Belah’taki depodan ayrılırken araçları vurulan kurbanlar arasında altı yabancının da bulunduğu belirtildi. Yedioth Ahronoth gazetesinin bildirdiğine göre Netanyahu insani yardım çalışanlarının ölümünün “masumların kasıtsız olarak öldürülmesi” olduğunu ve soruşturulacağını söyledi.

Netanyahu’nun “Savaşta böyle şeyler olur, olayı derinlemesine araştırıyoruz, ilgili taraflarla temas halindeyiz ve bu tür şeylerin bir daha yaşanmaması için her şeyi yapacağız” dediği bildirildi.

Ne olmuştu?

WCK, Pazartesi günü İsrail’in düzenlediği hava saldırısında ekibinden yedi kişinin hayatını kaybetmesinin ardından kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ndeki faaliyetlerini derhal durduracak. Kuruluştan yapılan açıklamada ölen yedi kişinin Avustralya, Polonya, Birleşik Krallık, ABD ve Kanada çifte vatandaşı ve Filistinli olduğu belirtildi.
WCK’ye göre saldırı gerçekleştiğinde ekip “WCK logolu iki zırhlı araç ve yumuşak derili bir araçla çatışmasızlık bölgesinde seyahat ediyordu.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu