Güncel

“Belinde silahı olan bekçinin bir kadını kaçırmasını nasıl açıklıyorsunuz?”

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, “Mardin’in Derik ilçesinde belinde silahı olan bekçinin bir kadını kaçırmasını nasıl açıklıyorsunuz?” diye sordu. 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, geçtiğimiz günlerde Meclis İçişleri Komisyonu’ndan geçen bekçilere verilen silah kullanma, üst arama ve kimlik sorma ve benzeri daha birçok yetkiyi içinde barından yasa tasarısını Meclis gündemine taşıdı. Pero Dündar, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Defalarca kamuoyunun gündemine gelen bekçiler ve işledikleri hak ihlallerine yer verilen önergede bu ihlallerden bazıları şu şekilde sıralandı:

“*28 Mart 2018 tarihinde Mardin’in Derik ilçesinde mahalle bekçisi,  devletin kullanım yetkisi verdiği belindeki silah ve yanında 3-4 tane yine kendisi gibi silahlı kişi ile birlikte 19 yaşındaki bir genç kadını kaçırmıştır.

*18 Ekim 2018 tarihinde basına yansıyan bir diğer olay ise İstanbul’da yaşanmıştır. Ataşehir İçerenköy Mahallesi’nde 52 yaşındaki servis şoförü yüksek sesle müzik dinlediği gerekçesiyle bekçiler tarafından darp edilmiştir.

*İstanbul Fatih ilçesi Kocamustafapaşa’da 2020 yılının Şubat ayının ilk gününde bekçiler, henüz yasa çıkmadan dahi üst araması yapmak istemiş, izin vermeyen bir yurttaşı darp ederek park demirlerine kelepçelemiştir.”

Önergede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu soruları yanıtlaması istendi: 

“*Türkiye’de her 185 kişiye bir polis düşüyorken, bekçilere neden ihtiyaç duyulmaktadır?

*Tasarıda geçen ‘yardımcı kuvvetlere’ ihtiyaç duyulması gerekçesi ile bekçilerden kolluk güçlerinin görevleri dışındaki görevlerin yapılması mı istenmektedir?

* ‘Yardımcı kuvvetlere’ ihtiyaç duyulması, iktidarın güvenlik gerekçesi ile siyasal programını devreye koyduğu anlamına mı gelmektedir?

*Bekçiler aldıkları hangi eğitimden sonra yaşanan bir olayın suç ve kabahat olduğunu tespit etme bilgisine sahip olacaktır? Bu eğitim ne kadar sürecek ve kimler tarafından verilecektir?

*Halkın sükûn ve istirahatini bozanları ve başkalarını rahatsız edenleri engelleme yetkisini alan bekçiler iktidarın sokaktaki gözü, hafiyesi ve kelepçesi olarak mı görev yapacaktır?

*Mardin’in Derik ilçesinde belinde silahı olan bekçinin bir kadını kaçırmasını nasıl açıklıyorsunuz?

*Hak ihlali işlediği için kaç bekçi hakkında yasal soruşturma başlatılmıştır? Soruşturma açılmış ise bu soruşturmalar hangi aşamadadır?

*Bekçiler hangi yasal dayanakla, kimlik göstermediği için bir yurttaşı darp ederek demir parmaklıklara kelepçelemektedir?

*Bekçilerin verilen yetkileri kötüye kullandığı kamuoyuna yansırken bakanlığınız bu yetkilerin kötüye kullanılmaması için hangi tedbirleri almıştır?”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu