Güncel

İdlib’de Rus ve rejimin saldırısında 100’den fazla Türk askerinin öldüğü iddia edildi

Rusya ve Suriye rejiminin İdlib’de Türk askerlerini vurduğu ve 113 Türk askerinin yaşamını yitirdiği iddia edildi. 

İdlib’de Rusya ve Suriye rejiminin saldırısı sonucu ANF’nin bölgeden aldığı bilgilere ve Arap medyasının haberlerine göre en az 113 Türk askerinin öldüğü ve onlarcasının yaralandığı iddia edildi. Ölen askerlerin ve yaralıların bir kısmı Hatay Devlet Hastanesi’ne kaldırırken, bazılarının da Antep’teki hastanelere götürüldüğü öğrenildi. Yine Reyhanlı’da yollar trafiğe kapatıldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, Rus uçaklarının vurduğu Türk ordusunda en 24 askerin öldüğü haberini paylaştı.

Türk savaş uçaklarının İdlib hava sahasına girdiği de iddia edildi.

El Arabiya, en az 10 Türk askerinin öldürüldüğünü belirtiyor. Bazı yerel kaynaklar 37 ölü, 20 yaralının olduğunu bildiriyor.

“100 cenaze getirildi” iddiası

Mezopotamya Ajansı’nın yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre Reyhanlı Devlet Hastanesi sivillere kapatıldı, sürekli kan anonsları yapılıyor. Aynı haberde yerel kaynaklar şu bilgileri verdi: “Hastaneye 100 asker cenazesinin getirildiği ve onlarca yaralının olduğu söyleniyor. Hatay Yeni Devlet Hastanesi’ne de 32 asker cenazesi ve onlarca yaralı asker getirildi. Halk hastaneler önünde toplanmış durumda. Bugün okullara erkek öğretmenler için seferberlik kağıtları gönderildi. Sınır hattında da yoğun bir askeri hareketlilik. Oğulpınar Sınır Hududu askeri yasak bölge ilan edilmiş durumda. Bazı sınır köylerinde boşaltılacağı söyleniyor. İskenderun Devlet Hastanesi yoğun bakımı yaralılar kapatıldı. Hatay’da tüm hastaneler yaralı askerler için kapatılacağı söyleniyor”

Saray’da güvenlik zirvesi

Türk devleti yetkilileri Güvenlik Zirvesi toplandı. Zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki zirveye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve MİT Başkanı Hakan Fidan katıldı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile telefonda görüştü.

Ayrıca Hatay Valisi Rahmi Doğan da, kayıplarını gizlemek telaşına girdi. Vali, güvenlik zirvesi ardından yaptığı açıklamada 9 Türk askerinin öldüğünü iddia etti.

Rusya: Türkiye Soçi Anlaşmalarını ihlal etti

Bu gelişmelerin yaşandığı sırada Rusya Savunma Bakanlığı da bir açıklama yaptı. Savunma Bakanlığı, “Türk tarafı, Soçi anlaşmalarını ihlal ederek, İdlib çatışmasızlık alanında top atışları ile illegal silahlı grupları desteklemeye devam ediyor” dedi. Bakanlık Türkiye’nin dronlara da başvurduğunu belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca Salı günü bir Türk dronunun Suriye birliklerini vurmak için sınırı geçerken düşürüldüğünü de kaydetti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu