Güncel

ADGB: Van halkının, halklarımızın iradesini gasp ettirmeyelim!

Avrupa Demokratik Güç Birliği bir açıklama yayımlayarak, Avrupa demokratik kamuoyunu Van halkının iradesine sahip çıkmaya çağırdı

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), Türkçe, İngilizce ve Almanca bir bildiri yayımlayarak Avrupa’daki bütün demokratik kamuoyunu Van halkının iradesine sahip çıkmaya, hukuksuzluğa karşı ses çıkarmaya çağırdı.

31 Mart yerel seçimlerinde büyük bir yenilgi alan AKP-MHP iktidarının, Şırnak ve Bitlis başta olmak üzere DEM Partinin kazanabileceği bütün seçim merkezlerine hukuksuzca binlerce polis-asker kaydederek seçim sonuçlarını kendi lehine çevirmeye çalıştığına dikkat çekerek “Bu seçim hilesi ve baskılara rağmen Şırnak, Bitlis ve Kars dışında Kürdistan’ın neredeyse tamamını DEM parti adayları kazandı” denildi.

Büyükşehir Belediyesi dahil Van’ın 14 belediyenin tümünü DEM Parti adayları kazanmasını hazmedemeyen AKP-MHP iktidarının, Van halkının iradesini gasp ederek, hukuksuz uygulamalar gerçekleştirdiğini ve Van’a kayyum atamak istediğini söyleyen ADGB; “Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Herkes şundan emin olmalı ki, şayet Van’daki bu hukuksuz girişim püskürtülemezse ne İstanbul ne Ankara ne İzmir halklarının iradesi güvencede olmayacaktır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu