EkolojiGüncel

EMO, nükleer santrale iptal davası açacak

EMO Yönetim Kurulu, Sinop NGS Nazım İmar Planı'nın askıya çıkarılmasına karşı yaptığı açıklamada ülkenin nükleer santral ihtiyacının olmadığı belirtti.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) 48. Dönem Yönetim Kurulu, Sinop NGS Nazım İmar Planı’nın askıya çıkarılmasına karşı açıklama yaptı.  Açıklamada, Türkiye’nin gerek elektrik üretimi gerekse arz güvenliği açısından bir nükleer santrale ihtiyacı olmadığının altını bir kez daha çizildi.

Nükleer santral için gösterilen gerekçelerin “gerçeklerle bağdaşmadığı” hatırlatıldığı açıklamada, “Ülke insanımız nükleer kaza riski ile yaşamak zorunda bırakılmamalıdır” denildi. EMO, söz konusu planın iptali için dava açacak.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Raporda Türkiye’de elektrik tüketiminin hızla arttığı ve bu nedenle elektrik üretimine ihtiyaç olduğu söylenmekte ve elektrik tüketimi artışına örnek olarak pandemiden çıkış yılı olan 2021 yılı verilmektedir. Bu örnek yanıltıcıdır ve Türkiye’de elektrik tüketiminin çok hızlı arttığı iddiası da doğru değildir.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. 2022 yılı Elektrik İstatistikleri Raporu 57. sayfasında yer alan Türkiye Elektrik Üretimi ve Tüketiminin yıllara göre gelişimi cetveli incelendiğinde şu hususlar açıkça görülecektir; Sinop NGS yapılmasına gerekçe olarak bahsedilen elektrik tüketiminde hızlı ve yüzde 8 civarındaki artış, gerçeklerle bağdaşmayan; yanıltmaya ve gerekçe yaratmaya yönelik bir savdır. Nükleer santrallarda üretilecek elektriğin ucuz olacağı savı açık bir aldatmacadır ve Sinop NGS’nin yapılması için bir gerekçe olamaz.”

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:  “Nükleer santrallerin alternatifleri vardır ve bunlar da çok net olarak güneş ve rüzgar santrallarıdır” denilen açıklamada, Avrupa’da birçok ülke elektrik üretimlerinin yüzde 100’ünü yenilenebilir enerjiden karşılama planları yapmakta olduğu ifade edildi.

Türkiye’de pek çok kaynak ve imkan olduğu hatırlatılan açıklamada, “Bu nedenle Sinop NGS yapımı için sürdürülen inattan vazgeçilmeli ve ülke insanımız nükleer kaza riski ile yaşamak zorunda bırakılmamalıdır. Bugün ve yakın gelecekte Türkiye’de elektrik üretimi açısından öngörülen bir darboğaz yoktur.

Gelişen teknolojiler ile birlikte yenilenebilir kaynakların geliştirilmesi ile elektrik gereksiniminin fazlası ile karşılanması mümkündür. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) söz konusu nazım imar planının iptali için yargıya başvuracaktır. Tüm bu açıklamalar ışığında Sinop Nükleer Güç Santralı yapılması inadından vazgeçilmesi ve yapılan nazım plan çalışmasının iptal edilmesini öneriyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu