Güncel

Erzincan’daki bir tutsağın işkence görüntüleri ailesine gönderildi

Erzincan L Tipi Hapishanesi’nden  tahliye edildikten sonra kendisinden haber alınamayan mülteci Ali Veli’ye işkence edildiği anların görüntüleri ailesine gönderildi.

Erzincan L Tipi Kapalı Hapishanesi’nden 13 Mart’ta tahliye edilen ancak kendisinden o günden bu yana haber alınamayan Ali Veli (19) isimli mülteci gence işkence yapıldığı anların görüntüleri Qamişlo’daki ailesine gönderildi.

Aileyi Türkiye’ye ait bir cep telefonu numarasıyla arayan kimliği belirsiz şahıslar, aile için “örgüt içinde” olduklarını belirterek tehdit etti.  Kimliği belirsiz kişilerce aranan aile, aramanın ses kaydını aldı. Telefon görüşmesinde ilk olarak annesiyle konuşturulan Ali Veli’nin kimliği belirsiz şahısların kendisine dönük talimatlarını Kürtçe olarak annesine bildirdi.

Ali Veli, kendisinin Suriye’de tutulduğunu tahmin ettiğini belirterek, Suriye’nin neresinde olduğunu bilmediğini söyledi. Ali Veli, talimatları aktardıktan sonra bir şahıs Arapça konuşarak, aileyi tehdit etti, Ali Veli’nin babasının kendileri için çalışmasını istedi. Ali Veli’nin babasının kendileri için çalışmaması durumunda Ali Veli’yi öldürmekle tehdit eden şahsın ardından bir kişi Türkçe konuşmaya dahil oldu.

Türkçe konuşan şahıs Ali Veli’nin annesine “Bütün aileni öldüreceğim. Kocan bu telefonu bir hafta içinde arayacak. Başka yolu yok bunun. Benim zamanım da vaktim de çok. Kocana söyle artık adalet ve hukuk yok. Eğer test etmek istiyorsan bir hafta bekle oğluna ne yapacağımı göreceksin. Kocanın, kardeşlerinin, ailenin, çocuklarının örgütte ne iş yaptıklarını hepsini biliyorum. Bunların hepsini kocana ilet” tehditlerinde bulundu.

Konuya dair İnsan Hakları Derneği (İHD) Mêrdîn şubesine ulaşan aile hukuki destek talebinde bulundu. İHD, Ali Veli’nin yaşam hakkı çerçevesinde girişimleri başlatarak, ilgili mercilere başvurular gerçekleştirdi.

Cezaevi yetkilileri Ali Veli’nin yakınlarına, Suriye’ye gönderilmek üzere geri gönderme merkezine götürüleceğini söylemişti. Aile yakınlarının tüm çabalarına rağmen Ali Veli’nin hangi geri gönderme merkezine götürüldüğü öğrenilememişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu