GüncelVideo Haber

ROJAVA-VİDEO | Komutan Nubar Ozanyan, ölümsüzleşmesinin 4. yılında mezarı başında anıldı

2017 yılında savaştığı Rojava topraklarında ölümsüzleşen TKP-ML TİKKO komutanı Nubar Ozanyan (Orhan Bakırcıyan), adına kurulan Şehit Nubar Ozanyan Taburu tarafından örgütlenen bir anma ile Ş. Xebat Derik Şehitliği’nde bulunan mezarı başında anıldı.

Anmaya Ermeni Toplumsal Meclisi de katıldı. Nubar Ozanyan şahsında tüm devrim şehitleri için gerçekleştirilen askeri tören ve saygı duruşunun ardından Şehit Nubar Ozanyan Taburu’nun açıklaması Arapça olarak okundu.

Şehit Nubar Ozanyan Taburu adına yapılan açıklamada “Bir direniş sembolü olan Ermeni bir savaşçıyı anmak için bugün buradayız. Bugün Orhan Bakırcıyan yoldaşı anmak için bir araya geldik. 63 yıllık ömrünü halkların özgürlüğü ve adalet için mücadeleye adadı. Bütün ömrünü devrim işçisi olarak geçirdi. Türkiye’de dünyaya geldi ancak dünyada barışı sağlamak için her yere gitti, onu halk sevgisi her yere taşıdı. Rojava’ya başta Kürt halkının direnişine katılmak ve buradaki halkları korumak için geldi. Ermenilerin özgürlüğü için Karabağ direnişine katıldı. Direnişte olan Filistinlilere gitmek ve halkla birlikte burayı savunmak için Filistin’e de gitti.

Rojava Devriminin ihtiyaçlarına cevap olarak mümkün olan en hızlı biçimde Suriye halklarını savunmak için Rojava’ya geldi. 2017’de Serekaniye topraklarında şehit düştü. Bugün biz O’nun ismi ile Şehit Nubar Ozanyan adıyla bir tabur kurduk. And olsun ki, Şehit Nubar Ozanyan’ın ve bütün şehitlerimizin yolunu takip edeceğiz. Şehitlerimiz, özgürlük hedefimize ulaşabilmemiz için yolumuzu aydınlatan birer meşaledir. Şehitler, toprağımızı tertemiz kanlarıyla suladılar. Onların kanıyla sulanmış bu topraklarda adalet, eşitlik ve özgürlük çiçekleri açacak. Onların fedakarlıkları olmasaydı bugün burada başımız dik duruyor olmazdık. Bugün burada başımız dik duruyorsak bunu onlara borçluyuz. Yapmamız gereken tek şey onların yolunu izlemektir. Şehitlerimiz ölümsüzdür” denildi.

Askeri törenin ardından Nubar Ozanyan’ın mezarı başında Ermeni Meclisi adına Arapça bir açıklama ve Kürtçe bir konuşma yapıldı. Açıklamada “Bugün devrimci şehidimiz Nubar Ozanyan’ı anmak için toplandık. O, direniş ruhumuzu uyandırdı. Bu ruh sayesinde onun ismiyle Ermeni Taburu kuruldu. Ardından aynı ruhla Ermeni Toplumsal Meclisi’ni kurduk. Özgürlük yolunda öncümüz oldu. Zulüm görmüş ve soykırım politikaları yüzünden mazlum olan Ermeni halkının öncüsü oldu. Şehidimize, yolunu takip edeceğimize sözünü veriyoruz. Ya başaracağız ya da bu yolda şehit düşeceğiz. Şehidimizin ruhuna selam olsun” denildi.

Kürtçe olarak yapılan konuşmada ise “106 yıl önce yapılan soykırımda şehit düşenlerin de bugün şehit olanların da yoldaşlarıyız. Bu yüzden ne kadar yapabiliyorsak o kadar direneceğiz. Diyoruz ki, şehitlerimiz ölümsüzdür” denildi.

Konuşmaların ardından TKP-ML OPK adına Ermenice bir açıklama yapıldı.

Ortadoğu Parti Komitesi adına yapılan açıklamada “Nubar Ozanyan Yoldaş, sıradan bir insan değildi o bir komutandı, o bir Ermeni devrimcisiydi. O bütün yaşamını Ermeni halkına ve bütün dünya ezilen halklarına adadı. Filistinlilere, Kürtlere, Araplara, Ezidilere, Süryanilere, Aşurilere adadı. Nerde adaletsizlik ve zulüm varsa o, oradaydı. O, kavganın en önündeydi ve komutanıydı. Aynı zamanda enternasyonal bir komutandı. Bu halklar için savaştığı kadar kendi halkı için de Karabağ’da, Ermenistan’da savaştı. Ve burada yatan sıradan bir insan değildir. Sıradan bir savaşçı da değildir. O Ararat ve Sipan dağları kadar yücedir. Bizim halkımız gibi onurlu ve ölümsüzdür. Kimse bizi bu mezarlıklarda onu aramamız için zorlayamaz. Kalbimizdedir, ideallerimizde ve mücadelemizdedir. Biz onun savaşçıları olarak onunla gurur duyuyoruz. Ararat ve Sipan kadar duyuyoruz. Ve bu onurumuzu ölüme kadar taşıyacağız. Biz onun mezarı başında söz veriyoruz ki, onun mücadele yolunda yürümeye devam edeceğiz. Ezilen halklar ve Ermeni halkı için savaşacağız. Özgürlük ve bağımsızlık için mücadele edeceğiz. Faşist Türk devleti iyi bilsin ki, bizi yok edemezler. Ne Enver Paşa ne Talat ne de Erdoğan Paşa bizi yok edemediler, yok edemezler. Çünkü biz halkız ve bir halkı yok edemezler. Biz ölümsüz halkız. O’nun anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. Bütün devrim şehitleri ölümsüzdür. Nubar Ozanyan ölümsüzdür” denildi.

Konuşmaların ardından Ermeni Toplumsal Meclisi’nden ve Ş. Nubar Ozanyan Taburu’ndan kadınlar ile KKB’li savaşçılar Serekaniye İşgali sürecinde ölümsüzleşen Xevrin Xelef, Aynur Ada, Ceren Güneş, başta olmak üzere ölümsüzleşen kadın savaşçıların mezarlarını ziyaret ettiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu