Güncel

Karadeniz’de rant ve yağma politikalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 70’e yükseldi

AFAD, Kastamonu’da 60, Sinop’ta 9 ve Bartın’da 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Batı Karadeniz’de yaşanan selde can kaybı 70’e yükseldi. Kastamonu’da Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı yatağı üzerindeki yapılaşma ve HES barajının patlaması sonucu oluşan selde yaşamını yitirenlerin sayısı 70’e yükseldi.

Ezine Çayı, kenarındaki 8 katlı Ölçer Apartmanı yıkıldı, sel sularında kaybolanlar oldu. Kayıpların yakınları kendilerine “Bina yeni, çökmez” denildiğini, bina çökene kadar kimsenin yardıma gelmediğini söyledi.

Kastamonu’da su seviyesinin yükselmesi ile taşkına neden olan ve onlarca insanın yaşamını yitirmesine yol açan Ezine Çayı’na ilişkin 2019 Orman Bakanlığı tarafından yayımlanan raporda ‘taşkın’ uyarıları yapıldığı ortaya çıktı. Rapor referans alınarak hazırlanan haritalar bir taşkın durumunda Bozkurt Meslek Okulu, Bozkurt Belediyesi, Bozkurt Devlet Hastanesi de dahil aradaki tüm şeridin taşkın altında kalacağını gösteriyor.

Rapor ve haritalar tüm tehlikeleri ortaya koymasına karşın herhangi bir önleyici önlem alınmadı. İnşaat Mühendisi Umut Deveci, “Bu haritalar baz alınarak yürütülecek ıslah çalışmaları yapılsa bu felaket çok daha hafif zararlarla atlatılabilirdi” diyerek felaketin göz göre göre geldiğine dikkat çekti.

Kastamonu’da yaşanan sel felaketinde taşan Ezine Çayı üzerinde kurulan Ebru Hidroelektrik Santrali (HES) hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındığı ortaya çıktı. Kastamonu İdare Mahkemesi 2013 yılında HES için yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen proje tamamlandı. HES inşaatı için kamulaştırma yapılan bölgede arazisi bulunan bir kişinin dava açtığı proje için mahkeme “telafisi olmayacak zararlar doğurabilir” kararı verdi.

İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, İnebolu Cumhuriyet Başsavcılığınca İnebolu, Bozkurt, Abana ve Küre ilçelerinde 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinde yıkılan binalarla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu