GüncelYeni Çıkan Kitaplar

Nisan Yayımcılık’tan Tarım üzerine yeni bir kitap

Nisan Yayımcılık, "Emperyalist Tekellerin Kıskacında Türkiye'de Tarım" isimli yeni bir kitap yayımladı.

“Emperyalist Tekellerin Kıskacında; Türkiye’de Tarım” başlıklı eser, Türkiye tarımını özellikle 1980’lerden sonra mercek altına alıyor. Eserde, tütün ve çay başta olmak üzere pek çok ürün de yaşanan gelişmeler verilerle ve sürecin perde arkasında yaşananlarla birlikte ele alınıyor.

Kitaba ilişkin Nisan Yayımcılık tarafından yazılan sunu da esere ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

“Çalışmamız, özellikle de 1980 sonrasında, üretimi terk eden, giderek yoksullaşan ve borçlanan, elindeki toprakları satmak veya terk etmek zorunda bırakılan, büyük şehirlere göç ettirilen geniş bir toplumsal kesimin acı hikayesini anlatmaktadır. Tütün’den Çay ve Şeker Pancarına kadar pek çok alanda üretici köylülüğün nasıl bitirildiğine, bu yıkım ve rant hikayesinin ana aktörlerine, bu sürecin nasıl geliştiğine ışık tutan çalışma, bu alanda yayımlanan az sayıdaki eserden de biridir.

Türkiye Tarımı, çalışmada da açıkça görüleceği üzere Çok Uluslu Şirketlerin (ÇUŞ), emperyalist Tekellerin ihtiyaçları temelinde, uluslararası iş bölümü ekseninde örgütlenmekte ve bu doğrultuda bir ürün deseni ve üretimi yapabilmektedir. Bu dışa bağımlılık aynı zamanda Türkiye Tarımının geleceği üzerinde, üretici köylülerin değil ÇUŞ’ların kontrol sahibi olduğu anlamına da gelmektedir. Elinizdeki eser de, dünyada tarımsal üretime ilk geçildiği bilinen bölge olan Anadolu Mezopotamya coğrafyasında, bolluğun bereketin vatanı bu toprakların nasıl çoraklaştığını, on binlerce yıllık hafızanın nasıl yok edildiğini inceleme gayreti içindedir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu