Güncel

MKM: Emel Çiftçi derhal serbest bırakılmalı

Kanser tedavisi gören sanatçı Emel Çifçi’nin tutuklanmasının kültürel kırım politikasının devamı olduğunu belirten MKM, Çifçi’nin serbest bırakılması çağırısında bulundu.  

Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), Amed’te kanser tedavisi gördüğü hastaneye gittiği sırada gözaltına alınan ve “örgüt üyeliği” ile “örgüt yöneticiliği” iddiasıyla tutuklanarak Diyarbakır Kadın Kapalı Hapsihanesi’ne götürülen Kürt sanatçı Emel Çifçi’ye ilişkin yazılı açıklama yaptı.
İktidarın Kürt kimliğine, kültürüne, sanatına ve diline yönelik saldırılarını sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, Çifçi’nin tutuklanmasının da bu saldırılara bir örnek olduğu kaydedildi.
Son süreçte Kürt sanatçıların sanatsal faaliyetlerinin engellendiğinin hatırlatıldığı açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:
“Kürt kültürüne ve sanatına emek verenlerin buna maruz kalması tesadüf değildir. Biliyorlar ki bir halk ancak ve ancak kültürüyle var olur. Bu nedenle müzisyen Emel Çifçi için verilen tutuklama kararıyla hedeflenen özgür Kürt kadın kimliğini esaret altına almak ve kültürel soykırım politikasını devam ettirmektir. Tüm yol arkadaşlarımızı, dostlarımızı, Kürt kültürüne ve sanatına emek verenleri sesimize ses katmaya çağırıyoruz. Emel Çifçi’nin fiziki tutsaklığı derhal sona erdirilsin.”
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu