DünyaGüncel

Münih’te komünist sembollerin yasağı kaldırıldı

Münih’te TKP-ML, MLKP, gençlik örgütü Young Struggle (Genç Mücadele) ve TKP/ML’nin sembollerinin yasaklı örgütler arasında gösterilmesinin kaldırıldığını bildirdi.

Almanya’nın Münih kentinde belirli aralıklarla düzenlenen Pazartesi Mitingi (Montags Demo) eylemine ilişkin Aralık 2023’te yapılan başvuruya, bölge idaresi gönderdiği cevapta miting alanında yasaklı sembollerden ırkçı faşist partiler ve IŞİD gibi kimi cihatçı örgütlerle birlikte, PKK, DHKP-C, MLKP, TKP-ML, Young Struggle, Dev-Genç’i de içine alan bir yasaklar listesini iletmişti. Montags Demo bileşenleri bu örgütlerin bazılarının Almanya’da yasaklı olmadığı gerekçesiyle bu yasakları hukuksuz olarak görüp itiraz etmişti.

Konuya ilişkin hukuksal itirazı yapan Gelsenkirchen’deki Meister & Partner hukuk bürosu bir basın açıklaması yaparak, TKP-ML, MLKP, gençlik örgütü Young Struggle (Genç Mücadele) ve TKP/ML’nin sembollerinin yasaklı örgütler arasında gösterilmesinin kaldırıldığını bildirdi.

Rote Fahne News (https://www.rfnews.de/2024/kw05/montagsdemonstration-muenchen-symbolverbot-aufgehoben) sitesinde 30 Ocak 2024 tarihinde yayınlanan açıklamada “Hukuk büromuzun danışmanlığını yaptığı Münih Pazartesi Gösterisi, toplanma ve ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamalara karşı önemli bir başarı elde etti. Münih Bölge İdare Dairesi, 17 Ocak 2024 tarihli bir kararla, diğer hususların yanı sıra, TKP-ML, MLKP,  Young Struggle ve TKP/ML gibi örgütlerinin hiçbir sembolünün orada sergilenemeyeceği şartını getirmiştir. Böyle bir yasağın hiçbir yasal dayanağı yoktur; bahsi geçen örgütler ve faaliyetleri Almanya’da tamamen yasaldır” belirlemesinde bulunuldu.

Bölge idaresi 29 Ocak 2024 tarihinde verdiği yanıtta „Geri bildiriminiz ve Türk MLKP, gençlik örgütü Young Struggle, TKP-ML ve TKP/ML hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Bilgi formumuzu tekrar gözden geçirdik ve bu örgütleri listeden çıkardık” diye bildirdi.

Göçmen devrimci-komünist örgütlere yönelik bu türden keyfi uygulamalara karşı, hukuk bürosu ve Münih Montags Demo’nun verdiği mücadele başarıyla sonuçlanması önemli bir adım olmuştur.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu