DünyaGüncel

Tohum Kültür Merkezi 48. Genel Kurulu gerçekleştirildi

Ulm Tohum Kültür Merkezi 48. Olağan Genel Kurulu başarıyla gerçekleştirdi. Kongrede yeni yönetim seçilirken, ATİF Kongresi için delegeler de belirlendi.

Bölgede yarım asıra yakın süredir faaliyetlerini sürdüren, Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF) üyesi olan Ulm Tohum Kültür Merkezi (TKM) 48. Olağan Kongresi yapıldı. Dernek Başkanı Hasan Çelik’in açılış konuşması ve saygı duruşunun ardından divan seçimine gidildi. Divana ATİF Eş Başkanı Süleyman Gürcan ve Tohum üyesi Ayşegül Şenol seçildi.

Bir yıldır, oluşturulan komisyon ve yönetim kurulu tarafından çalışması sürdürülerek oluşturulan yeni tüzük taslağı da, alınan kararla 2 Mayıs tarihine kadar üyelerin onayına sunulmuş olacak.

Çelik, 47. Dönem Yönetim Kurulu faaliyet raporunu aktardı. Takvimsel ve planlanan etkinliklerin ilgi gördüğü kitlesel geçtiği belirtildi.

Yine verilen rapora göre, bu dönemde de dernek üye sayısı artırıldı. Dernek binasının bu süreçte de sürekli açık tutulduğu ve güncel politik tartışmaların olduğunun altı çizildi.

Başkan Hasan Çelik’in sunduğu faaliyet raporundan sonra, dernek bünyesinde faaliyet yürüten gençlik örgütlenmesi Yeni Demokratik Gençlik (YDG) ve kadın örgütlenmesi Yeni Kadın tarafından faaliyet raporları sunuldu. Daha sonra, mali rapor ve Denetleme Kurulu raporları da sunuldu. Raporların aktarımından sonra, söz alan üyeler raporlar üzerine değerlendirme yaptı.Üyeler, yönetimin süreci başarıyla yönettiğini vurgulanarak, başarılarından dolayı teşekkür etti. Yapılan tartışmalardan sonra faaliyet raporları onaylandı.

Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu seçimleri gerçekleştirilerek, bir bölümü eski üyelerden oluşan yönetime ikisi yedek olmak üzere 7 kişi, denetlemeye ise 3 kişi seçildi. Yönetim Kurulu, ilk toplantısında görev bölüşümüne gidecek.

Yeni organların seçiminin sonra, 16 Mart’ta Frankfurt’ta gerçekleştirilecek olan ATİF Olağan Genel Kurulu için delegeler seçildi. ATİF üyesi olan Ulm Tohum Derneği’nin, dernek üye sayısına göre, Kongreye 18 delege gönderme hakkı bulunuyor.

Bölgedeki devrimci-demokrat kurumlardan temsilcileri de katıldığı kongrede bir konuşma yapan AGİF bünyesinde faaliyet yürüten AJK derneğinden temsilci, dayanışma mesajını ileterek, genel kurula başarılar diledi.

Son olarak ATİF Eş Başkanı Süleyman Gürcan, yaptığı konuşma ile hem kuruma ve yöneticilerine yönelik yapılan saldırıyı kınayarak, 5 demokratik kurumun destek bildirisinin yayınlamasını ise çok değerli bulduğunu belirtti. Gürcan, kongreyi sonlandırmadan önce, Almanya, Türkiye ve Dünyadaki gelişmelere ilişkin yaptığı kısa bir değerlendirme konuşması yaptı.

Kongre, önerilerin ardından son buldu.

Demokratik bir ortamda, tartışmalı ve sahiplenici geçen kongre sonrası, daha da donanımlı biçimde hızla yeni sürece hazırlanma çalışmalarına başlanacağı açıklandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu