Güncel

Mücella Yapıcı ve kızına çıplak arama davasında polisler için ceza istendi

Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınan Mücella Yapıcı ve kızı Cansu Yapıcı'ya dönük çıplak arama dayatmasına dair davada 3 polis için ceza istendi. 

Taksim Dayanışması sözcülerinden mimar Mücella Yapıcı ile kızı Cansu Yapıcı’nın, Gezi eylemleri sırasında gözaltına alınarak, çıplak aramaya maruz bırakılmalarına ilişkin açılan davanın duruşması görüldü. “İşkence” suçundan yapılan şikayet üzerine 3 polis hakkında açılan davanın duruşması İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

O dönem nezarethane amiri olan başka suçtan tutuklu eski polis Levent Mustafaoğlu, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada tarafların avukatları da hazır bulundu.

Esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, Yapıcı ve kızının “polisin üst aramasının gereklerine aykırı davrandığını” belirterek, görevlerini kötüye kullandığını belirtti. İddia makamı, 2 polisin “görevi kötüye kullanma” suçundan 6’şar aydan 2’şer yıla kadar ayrı ayrı hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Savcı, o dönem nezarethane amiri olan diğer sanık Levent Mustafaoğlu’nun ise beraatini istedi.

Mahkeme, müşteki ve sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için süre talebini kabul ederek, duruşmayı 17 Ekim’e erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu