Güncel

Metin Lokumcu’yu katleden polislere beraat istendi

Metin Lokumcu’nun ölümüyle ilgili davanın 13. duruşmasında savcı, ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan yargılanan polislerin beraatini istedi.

Artvin’in Hopa ilçesinde 31 Mayıs 2011’de dönemin Başbakan’ı Erdoğan’ı protesto eyleminde, polisin kullandığı kimyasal gazlar sonucu yaşamını yitiren devrimci öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin davanın 13’üncü duruşması görüldü. Duruşma Trabzon 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülürken, duruşmaya “Taksirle ölüme neden olmak” suçundan yargılanan 13 polis katılmadı.

Lokumcu’nun katledilmesine ilişkin görülen davada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, yargılanan tüm sanık polislerin ayrı ayrı beraatini istedi.

Ardından söz alan Metin Lokumcu aile avukatlarından Meriç Eyüboğlu, “Bu mütalaa bundan 13 yıl önce de verilebilirdi. 2911 yargılaması yapılıyormuş gibi, Lokumcu ailesi ve bütün Hopalılar yargılanıyormuş gibi bir mütalaa hazırlanmış.  Bu mütalaa büyük bir hayal kırıklığıdır. Sunduğumuz bilgiler, deliller bir cümle dahi geçmemiş. Adalet var mı diye herkes soruyor, olduğunu bize gösterin” ifadelerini kullandı. Avukatlar ayrıca mütalaanın değerlendirilmesi için zaman talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti ise avukatların süre talebini kabul ederek, duruşmayı 6 Eylül tarihine erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu