Güncel

Dostluk ve Kültür Evi’den dayanışma gecesi

Dostluk ve Kültür Evi, Fransa'nın Strasbourg kentinde 'emperyalist savaş ve işgallere, yoksullaşmaya, ırkçılığa karşı dayanışma gecesi' düzenledi.

Strasbourg Dostluk ve Kültür Evi tarafından, “emperyalist savaş ve işgallere, yoksullaşmaya, ırkçılığa karşı dayanışma gecesi” düzenlendi. Açılış konuşması ve saygı duruşunun ardından, dernek yönetim kurulu adına yapılan konuşmada, “Yaşadığımız Fransa, dünyada yaşanan yeni pazar paylaşımında payına düşeni almak için hazırlıklar yapıyor. Askeri bütçesini milyar eurolara çıkartan Fransa burjuvazisi, emekçilerin, gençlerin, kadınların haklarını kısıtlayarak savaş ve işgal bütçelerine yatırmaktadır. Emeklilik yasası ile birlikte milyonlarca emekçinin emeklerini gasp eden Fransa burjuvazisi, yeni göçmen yasaları, çalışma yasaları ile kazanılmış haklara yönelik saldırılarına devam etmek istiyor. Son yılların en yüksek enflasyon oranlarının yaşandığı Fransa’da, alım gücü ise önemli oranda düşüş göstermektedir. Toplumda belirgin bir fakirleşme söz konusudur. Yine biz göçmenlerin bu sorunların yanında uğradığı ırkçılıkta boyutlanarak devam etmektedir. Yaşanan tüm krizlerin nedeni olarak gösterilen biz göçmenler, iç siyasetin bir aparatı olarak kullanılmaya çalışılıyoruz. Fransa’nın bir çok bölgesinde gizli ırkçı gruplar ortaya çıkmaktadır. Ağır silahlar ile kendilerini donatan bu grupların hedefinde göçmenler var. Emperyalist çıkarları gereği, savaş ve işgal olan bölgelerde etkin olan ve milyonlarca insanı göç yollarına döken sistem, mültecilere yönelik katı yasalar getirmektedir. Göç yollarında özellikle kadın ve çocuklar acımasız uygulamalara maruz bırakılmaktadır” denilerek, yerli kurumlarla ortak mücadele hattının örülmesine dikkat çekildi.

Konuşmanın ardından Dostluk ve Kültür Evi’nde çalışmalarına devam eden Enternasyonal Kadın Korosu sahne aldı. Programları boyunca, Fransızca, Kürtçe, Türkçe ve İtalyanca eserler seslendiren Enternasyonal Kadın Korosu’nun ardından Erdal Abacı’nın seslendirdiği türkü ve marşlara devam etti gece. Daha sonra sahne alan Umuda Haykırış Müzik Grubu, deprem ve Filistin’e ilişkin eserleri okudu. Grup, çekilen halaylarla programlarını sonlandı.

İkinci bölümde konuşmacılar yer alırken, geceye ulaşan mesajlarda okundu. Yeni Kadın, ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi) mesajları okunurken, Alınteri ise sahnede mesajını sundu. Alınteri mesajında, tekelci burjuvazinin yeniden organize olmaya çalıştığının altı çizilerek, “Dayanışma Yaşatır” vurgusu yapıldı. CNT Sendikası, Özgür Kadın Seksiyonu (Le Section Femmes Libres) adına konuşmalarda da ortak mücadele ön plana çıkartıldı. Sarı Yelekliler (Gilet Jaunes) tarafından yapılan konuşmada, Fransa’da son dönemde öne çıkan siyasal gelişmeler, grevler ve protestolar üzerinde durularak,” sokaklarda ses olmalıyız, mücadeleyi büyütmeliyiz” denildi.

Son olarak, Ali Jiyan (Agire Jiyan) sahne alarak, kitle birlikte kürtçe eserleri seslendirdi. Çekilen halayların ardından, katılan kitleye teşekkür edilerek, mücalelerinde başarılar dilendi.

Gecede ayrıca, PARTİZAN, ATİK, YDG, DİDF, ONUR VAKFI tarafından standlar açıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu