Güncel

TGS: Tutsak kadın gazeteciler özgür oldukları güne kadar yalnız bırakmayacağız!

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde tutsak gazetecilerin serbest bırakılması için eylem yapan TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, meslektaşlarıyla dayanışma içinde olduklarını belirtti

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, tutsak gazetecilerin serbest bırakılması talebiyle Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde eylem yaptı.

“Özgür basın, özgür toplum” yazılı dövizlerin taşındığı eylemde basın metnini TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna okudu. Şu anda Türkiye’de 85 gazetecinin tutsak olduğunu söyleyen Tuna, “Bakırköy, Silivri, Şakran, Sincan, Tarsus, Metris, Kandıra, Elbistan, Antep, Kütahya, Balıkesir cezaevlerinde, ülkenin dört bir yanında, mesleklerini yaptıkları için özgürlükleri elinden alınmış 85 gazeteci var.

Örgüt üyesi oldukları, anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs ettikleri, cumhurbaşkanına hakaret ettikleri, halkı isyana teşvik ettikleri iddia ediliyor” dedi.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Sadiye Eser’in de yaptığı haberler nedeniyle 3 Aralık 2019’da tutuklandığını hatırlatan Tuna, “Sadiye’yi kadın veya işçi eylemlerinde, nerede hak ihlali ile ilgili bir haber varsa orada görmeniz mümkündü. Takip ettiği bu eylem ve açıklamalar, hakkında hazırlanan iddianamede suç olarak gösterildi. Dinlediği Kürtçe müzikler dosyasına eklendi. Sadiye sosyal medyada paylaştığı son mesajlarında hep ‘Gazetecilik suç değildir’ diyordu” ifadelerini kullandı.

Tuna, Sadiye Eser ve tutuklu meslektaşları için “Gazetecilik suç değildir” sloganını vurguladı ve şöyle devam etti: “Sendikamız avukatları, meslektaşlarımızı cezaevlerinde ziyaret ediyorlar. O ziyaretler sırasında dile getirilen eksiklerden biri kitap ihtiyacıydı. Biz de Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu olarak bir kitap kampanyası başlattık. Toplanan kitapları İstanbul, Ankara ve İzmir’de tutuklu bulunan meslektaşlarımıza ileteceğiz. Özgürlüklerine yeniden kavuşacakları güne kadar onları yalnız bırakmayacağız.”

Açıklamanın ardından TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu tutsak kadın gazetecilere kitap yatırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu