Duyurular

18 MAYIS’A ÇAĞRI | Gece Tertip Komitesi “Kaypakkaya yoldaşı anma gecesinde buluşalım!”

H. Merkezi: Dağlarda, Rojava’da, hapishanelerde, sokaklarda, okullarda dalgalanan kızıl bayrağımızı yükseklerde tutmaya devam ediyoruz” diyen Gece Tertip Komitesi, Avrupa merkezi 18 Mayıs Gecesi için 19 Mayıs Cumartesi günü Ludwigshafen’de gerçekleştireceği anmanın duyurusunu yaptı. PYD Temsilcisi Salih Müslim, HDP vekili Tuğba Hezer, Av. Ercan Kanar, IGOR Temsilcisi Monica Gartner-Engel’in de katılım göstereceği etkinlik için Gece Tertip Komitesi’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

 

Katledilişinin 45. yılında Kaypakkaya güzergahında kararlıca ilerliyoruz!

Kaypakkaya yoldaşı anma gecesinde buluşalım!

 

Göçmen Emekçiler, Yoldaşlar!

Türkiye proletaryasının öncü gücü Proletarya Partisinin kurucusu ve kuramcısı komünist önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşın işkencede katledilişinin 45. yılındayız.

İbrahim yoldaş Ocak 1973 yılında Dersim’in Vartinik Mezrasında çıkan çatışmada yaralı kurtulduktan sonra sığındığı bir köyde bir öğretmenin ihbarı sonucu yakalandı ve Elazığ’daki ilk  işkencenin ardından Diyarbakır Zindanına götürüldü. Burada en ağır işkencelere maruz kalan İbrahim yoldaşın gösterdiği direniş karşısında faşist işkenceciler, Kaypakkaya yoldaşın artık  çözülmeyeceğini anlamalarıyla onu, 18 Mayıs 1973 günü paramparça ederek katlettiler. Kaypakkaya yoldaş işkencedeki tavrıyla devrimcilere ser verip sır vermeyen komünist önder olarak da simge oldu. İşkenceye düşen her devrimci ve Partizancı bu tavrı hep örnek aldı. Onlarca Kaypakkaya ardılı işkencede sürdürdüğü bu gelenekle katledildiler, ama kendilerinden sonra gelenlere örnek oldular.

Kaypakkaya yoldaşın işkencede katledilişinin 45. yılında acımız bir kez daha tazelendi. Onu yitirmemiz Türkiye devrimi açısından büyük bir kayıptır. Türkiye emekçileri er ya da geç işkencede katledilen Kaypakkaya yoldaşın hesabını faşist Kemalist düzenden soracaklardır.

 

“Kaypakkaya’nın görüşlerinin izinde 46 yıl!”

Kaypakkaya yoldaş sadece Proletarya Partisinin kurulmasında görev almadı, onun en büyük katkısı, bir partinin sahip olması gereken bir devrim programını miras olarak bırakmış olmasıdır. Proletarya Partisi, Kaypakkaya’nın görüşleriyle donanan bir parti olarak 46 yıldır kesintisiz mücadelesini sürdürmektedir.

Kaypakkaya yoldaşın görüşleri Büyük Proleter Sosyalist Ekim Devrimi ve Büyük Proleter Kültür Devriminin Türkiye’deki iz düşümüdür. Kaypakkaya yoldaş MLM’yi kavramada, araştırıp incelemede dönemin en ileri önderlerinin başında gelmektedir.  Kaypakkaya yoldaş, her şeyden önce Türkiye’nin sosyo-ekonomik yapısını araştırarak bu somut değerlendirme üzerinden ülkemizde sosyalizme  geçişin zorunlu bir  aşaması olarak Demokratik Halk Devriminin genel hattını çizerek, Türkiye’de sınıfların tahlili, devrimin yolu, devrimin müttefiklerini tahlil etmiş ve görüşlerine derinlik kazandırmıştır.

 

“Kaypakkaya’nın görüşleri Ortadoğu coğrafyasında da ezilenlere yol gösteriyor”

Kaypakkaya yoldaşın en önemli çözümlemeleri arasında Türkiye’de Kürt ulusal sorunu ve azınlıklar meselesine geliştirdiği somut çözümlerle ortaya koyduğu tezleridir. Öyle ki, 46 yıl önceki görüşleri bugün tüm netliği ve güncelliğiyle orta yerde durmaktadır. Somut olarak Türkiye Kürdistanı için söyledikleri, bugün tüm Kürt coğrafyasındaki direnişçilerin ellerinde yükseklerde dalgalanan bir bayrak olmuştur. Kaypakkaya’nın görüşleri evrensel kurtuluşun bir parçası olarak Ortadoğu coğrafyasında da ezilenlere yol göstermektedir.

 

“Ateş hattından geçerek bugünlere taşındık”

Proletarya Partisinin 46 yıllık mücadele tarihi ateş hattından geçerek bugünlere taşınmıştır. Yüzlerce şehidi, işkencede ve göz altında onlarca yitirdikleriyle, esir tutsaklarıyla ilmik ilmik örülen bir tarihten söz ediyoruz.

Kaypakkaya’nın ardılları olarak, her türlü zorluğu, ihaneti, darbeciliği ve tasfiyeciliği bertaraf ederek, çizgimizi ve ilkeleri savunmadaki ilkeli duruşumuzla önümüze çıkan teslimiyetçi barikatları yerle bir ederek Kaypakkaya güzergahında ilerliyoruz. Dağlarda, Rojava’da, hapishanelerde, sokaklarda, okullarda dalgalanan kızıl bayrağımızı yükseklerde tutmaya devam ediyoruz.

Tüm göçmen emekçileri, devrimcileri ve yurtseverleri 19 Mayıs 2018 tarihinde düzenlediğimiz Kaypakkaya yoldaşı anma gecesine katılmaya çağırıyoruz!

 

Komünist önder Kaypakkaya yoldaş ölümsüzdür!

Onun yol göstericiliğinde ilerliyoruz!

Yaşasın proletarya enternasyonalizmi!

Yaşasın ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı!

 

Gece Tertip Komitesi 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu