DuyurularGüncel

BM: Lübnan insani krizle karşı karşıya

BM, Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki patlama ardından meydana gelen hasar nedeniyle gıda sevkiyatında düşüş ve fiyatlarda artış beklendiğini söyleyerek, insani kriz konusunda uyarıda bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM), Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki limanda meydana gelen patlama ardından gıda konusunda insani krize dikkat çekti. Dünya Gıda Programı’nın (WFP) bir sözcüsü, Lübnan’ın gıdasının yüzde 85’ini ithal ettiğini belirtti. WFP ayrıca Lübnan’a her biri 5 kişilik bir aileye bir ay boyunca yetecek 5 bin gıda paketi göndermeye hazırlanıyor.

Koruyucu ekipmanlar kullanılamaz halde

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Lübnan’ın kırılgan sağlık sisteminin patlama nedeniyle ciddi hasar gördüğünü, 3 hastanenin neredeyse tamamen harap olduğunu bildirdi. DSÖ de ciddi yaralanmalar ve yanıklara müdahale için ülkeye bin sağlık kiti gönderiyor. Patlamada, Lübnan’ın Kovid-19 ile savaşına yardımcı olması amacıyla DSÖ’nün deposunda saklanan 17 konteynerlik koruyucu ekipmanın kullanılamaz hale geldiği belirtiliyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ise muşamba ve diğer geçici korunma ekipmanını ihtiyacı olanlara dağıtıyor.

Kurumun bir sözcüsü, Lübnan’daki en yoksul kesim arasında yer alan Suriyeli mülteci ve göçmenlerinin özellikle durumunun kırılgan olduğunu belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu