GüncelKültür&Sanat

15 devrimci müzik grubu ‘Kavga’da buluştu: Bitiş Yok Bu Şarkıya!

“Bu birliktelik bir başlangıç” diyen 15 devrimci müzik grubu, ‘Kavga’ isimli ilk albümlerinin duyurusunda bir araya geldiklerini duyurdu.

Bir araya gelen ve ilk albümlerinin duyurusunu yapan 15 devrimci müzik grubu, yaptıkları yazılı açıklamada, ‘Kavga’ isimli albümlerinin yayında olduğunu kaydetti.

 “Devrimci müzik grubu kalmadı!’ yanılsamasının yaşandığı bugünün puslu atmosferinde, sanatı, toplumsal mücadelenin güçlü bir parçası olarak gören 15 devrimci müzik grubu olarak bir araya geldik” ifadelerine yer veren devrimci müzik grupları, albümde yer alan farklı dillerde şarkılarla halkların ortak mücadelesini, farklı müzikal üslupların bitişmesiyle devrimin her rengini, gençlerin, kadınların, LGBTİ+’ların, işçi sınıfının, ezilen ulusların ve inanç gruplarının özgürlük ve varoluş mücadelesini kucaklamanın peşine düştüklerini belirtti.

Açıklamada festivallerin yasaklandığı, konserlerin engellendiği, devrimci müzik gruplarının çalışmalarının türlü yollarla bitirilmeye çalışıldığı, müzisyenlerin yoksulluğa ve sansüre mahkûm hale getirildiği bir zaman dilimi içerisinde bu ortak albümün, hâkim düzene teslim olmayan devrimci müzik gruplarının soluk alma ve dahası soluk olma çabası olduğu vurgulandı.

Bu birlikteliğin bir başlangıç olduğunu, bütün grupların uyum içinde birbirine omuz vererek aynı heyecanı paylaşmasının ortaya çıkardığı devrimci coşkuyu her yere bulaştırmak istediklerini not düşen gruplar, “Biliyoruz ki, daha nice müzik grupları dahil olacaktır sonraki ortak çalışmalara. Böylece güçlenecektir müşterek akorlarımız, tınılarımız ve yoldaşlığımız. Kazanacağımız bir dünya var: Yeni bir dünya. Yolumuz uzun ve biliyoruz ki bu yol, yıllar önce bugün, devrimci müzisyen Victor Jara’nın gitarlaşan ellerinin General Pinochet’i yendiği yoldur.

Yolumuz açık olsun, tekrarla değil ama ısrarla: ‘Kavga, Bitiş Yok Bu Şarkıya!” dedi.

‘Kavga’daki gruplar ve seslendirdikleri parçalar

Tüm dinleme platformlarından ve solmuzik.com adresinden dinlenebilen albümde Kıbrıs’tan Sol Anahtarı Müzik Grubu, ‘yarınlar ve aşk için üç bulut bir yağmur‘ olmaya davet ediyor. Praksis’in ‘yol uzun ama yol bitmez‘ diye vurguladığı, Sarya Müzik Topluluğu‘nun Suruç’ta kaybettiğimiz 33 genç devrimci yüreğe atfettiği yol oluyor.

Yeldeğirmeni, egemenlerin hegemonyasına karşı sesleniyor: “Azınlıkta değil kavga, biz birleştikçe“. Umudun ezgileri Vardiya‘nın çalgılarıyla buluşuyor: ‘Kelepçe vurulamayan‘ umudun adı Ulaş oluyor. Aryen Kom, zulmün sarayına karşı bir fırtına olmaya çağırıyor, İsyan Ateşi Katyuşa’nın melodisini ve selamını bugüne taşıyor. Gölgedekiler yaşamak için kozanın dışına davet ederken, Adalılar deli dalgaların ortasında ölmekle kirlenmenin dışında bir çiçeğin ihtimaline ortak ediyor bizleri.

Liberte’nin Don Kişot’un yazgısına dizdiği “yolu yok, yel değirmenleriyle dövüşülecek” dizeleri, Umuda Haykırış‘ın ölümsüzlüğünün 50. yılında komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın hikayesini paylaştığı şarkı ile birleşiyor.

6 Şubat depremini felakete çeviren iktidarın yıkımına rağmen ayakta kalmayı başaran Kaldırım Müzik Topluluğu hesap sormak için ‘evden dışarı, sokaktan ileri‘ çağırırken, Sokak Orkestrası, (İDA) Barış İçin Akademisyenler Bildirisi imzacısı akademisyenlerle birlikte kaydettiği şarkıda, epik sözleri caz üslubunda harlıyor ve düzenin tek kuralını yineliyor: “Artmalı hep sermaye“.

JinMa, baskıya ve erkek egemenliğe karşı kadın mücadelesinin iradesini ve sesini ‘Ez jîn im‘ diyerek taşıyor albüme. Geniş Merdiven bu hikaye sensin, bu hayat senin” diyerek özne olmaya davet ediyor her birimizi.

YouTube ve tüm digital platformlarda yayımlanan ‘Kavga’ isimli albüme Sol Müzik internet sitesinden de ulaşılabiliniyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu