Güncel

Tarım-Sen: Soğukta darp edilmiş halimizle arkadaşlarımızı bekledik

İzmir’de Tarım-Sen’de sendikalaştıkları için işten çıkarılan ve hakları için direnişe geçen Agrobay Seracılık işçilerine dün jandarma saldırısı gerçekleşti ve aralarında gazetecilerin de olduğu 14 kişi gözaltına alındı.

İzmir Bergama’da Bayburt Grup’a bağlı Agrobay Seracılık’ta çalışan ve sendikalaştıkları için tazminatsız şekilde işten çıkarılan işçiler, dün tekrara fabrika önünde jandarmanın saldırısına maruz kaldı. 24 gündür fabrika önünde direnişini sürdüren işçiler dün basın açıklaması yapmak istedi. Açıklamaya, jandarma saldırısı gerçekleşti.

Sendikanın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yıllardır emeği için çalışan sera işçisi kadınlara reva görülen şu muameleye bakın. Hastaneye kaldırılan arkadaşlarımız var, gözaltına alınanların net sayısını öğrenemiyoruz, görüntü alınmasına dahi izin verilmiyor” ifadeleri yer aldı.

14 kişi gözaltına alındı

Saldırı sonucu aralarında gazeteci Zeynep Kuray ve foto muhabir Berkcan Zengin’in de bulunduğu 14 kişi, “2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” iddiasıyla gözaltına alındı. Savcının mevcutlu istediği bildirildi.

‘Soğukta darp edilmiş halimizle arkadaşlarımızı bekledik

Sabaha kadar gözaltına alınan arkadaşlarını sera önünde bekleyen işçiler, arkadaşlarının serbest bırakılması ve haklarının verilmesi için çağrıda bulundu.

Tarım-Sen’in X hesabından yapılan paylaşımda, “Sera önünde tüm gece soğukta darp edilmiş halimizle arkadaşlarımızı bekledik. Hala bırakmadılar arkadaşlarımızı. Biz bu şiddeti, nezarette yatırılmayı hak edecek ne yaptık. Cevap verebilecek tek bir kişi bile yok!” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu