EkolojiGüncel

YK Enerji tarafından alınan orman kesim izninin 2021’de bittiği ortaya çıktı

ÇEHAV, Milas Akbelen Ormanı'nda YK Enerji tarafından alınan orman kesim izninin 28 Aralık 2021'de bittiğini duyurdu

Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları (ÇEHAV), Muğla Akbelen Ormanı’nda yapılan ağaç kesiminin izinsiz olarak yapıldığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 28 Kasım 2020 tarihinde, 780 bin 639 metrekarelik ormanlık alanda Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi adına tesis edilmiş alanda orman kesim izni 28 Aralık 2021 tarihinde bitmiş olduğu vurgulandı.

“Hukuken mümkün değil”

Dava konusu orman iznin süresinin bitmesine rağmen idare tarafından uzatılmasına dair bir işlem yapılmadığının ifade edildiği açıklamada, “Orman Genel Müdürlüğü firmanın 7 Ekim 2021’de süre uzatım başvurusu yaptığını ileri sürmektedir. Ancak süre uzatım başvuru yapılan tarihte dava konusu idari işlem hakkında yürütmeyi durdurma kararı vardır. Başvuru tarihinde yürütmesi durdurulmuş o an itibariyle hukuken bir varlığı bulunmayan orman kesim izninin süresini uzatmak hukuken mümkün değildir” denildi.

Yukarıdaki sebeplerle 24 Temmuz tarihinden itibaren başlayan kesimin hukuksuz olduğu vurgulanan açıklamada, “Ayrıca kolluğun tüm müdahaleleri, tüm yakalama ve gözaltına alma işlemleri ve buna dayalı olarak verilen tüm Sulh Ceza Hakimliği kararları hukuksuzdur. Kesim derhal durdurulmalı, Jandarma ve polis sahayı terk etmeli ve hukuka aykırı işlemlerin tüm sorumluları hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır” ifadelerini kullanıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu