DünyaGüncel

YDG’nin 31. Merkezi Kongresi gerçekleşti

Yeni Demokratik Gençlik 31. Merkezi Kongresi'ni, "Emperyalist Savaş ve İşgallere, Gençliğin Anti-Emperyalist Öfkesi ile Karşı Duralım" şiarıyla gerçekleştirdi.

Yeni Demokratik Gençlik’in (YDG) 31. Merkezi Kongresi, Mannheim ProMigra derneğinde coşku dolu bir atmosferde gerçekleşti! Gençler, “Emperyalist Savaş ve İşgallere, Gençliğin Anti-Emperyalist Öfkesi ile Karşı Duralım” şiarı altında bir araya geldi ve geçmişten öğrenip geleceğe dair kararlar almak için kolektif bir tartışma yürüttü.

Kongre, Merkezi Yönetim Kurulu (MYK) tarafından yapılan bir konuşma ile başlatıldı. Konuşmada, emperyalist saldırılar ve ezilen halkların direnişlerine vurgu yapılırken, halk gençliğinin bu saldırılara karşı örgütlenmesinin altı çizildi. Ardından devrim ve demokrasi mücadelesinde ölümsüzleşenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Gençler, Avusturya İşçi Marşı’nı söyleyerek coşkulu bir başlangıç yaptılar.

Kongre, ‘Merkezi Denetim ve Faaliyet Rapor’ların okunması ve tartışmalarla devam etti. Bir yıllık mücadele içerisinde birçok çalışma örgütlemiş olan YDG faaliyetçileri, özeleştirel bir bakış açısıyla faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Geçmiş faaliyetlerindeki eksikliklerini tespit eden gençler, ‘geleceği daha güçlü adımlarla örgütleme perspektifi’ vurgusu yaparak ‘Faaliyet Raporu’nu oy birliği ile onayladı.

Emperyalist saldırganlığa karşı gençliğin mücadelesini ele alan ‘Siyasi Perspektif Taslağı’ tüm delegeler tarafından tartışıldı. Gelecek dönem mücadele yılını belirleyecek olan bu siyasi perspektif yazısı çerçevesinde politik hat kolektif tartışmalar sonucunda belirlendi.

‘Mali Rapor’un sunulmasının ardından, yeni ‘Merkezi Yönetim Organları’ seçildi. Delegeler, ATİK Kongresine katılacak YDG temsilcilerini seçti. Önergeler tartışıldıktan sonra dilek ve temenniler ile kongre sonuçlandırıldı.

Dayanışma mesajları

Yeni Demokratik Gençliğin 31. Merkezi Kongresi’nde çok sayıda kurum temsilcileri, anti-emperyalist ve anti- faşist gençlik mücadelesine destek ve dayanışma mesajlarını iletti.

Komünist İnşa (KA) temsilcisi, kongrenin zorlu bir dönemde gerçekleştiğini belirterek, Filistin’deki soykırımı, Rojava’daki bombalamaları ve Kürt halkına yönelik süregelen saldırılara değindi ve bu saldırılara karşı durmanın görevleri olduğunu ifade etti.

Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) temsilcisi, dünya genelinde ezilen halk ve sınıflara karşı artan haksız saldırıları ön plana çıkardı. Sömürüye ve baskılara karşı birlikte mücadele etme çağrısı yaparak, emperyalist sistemle mücadelede dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Eş Başkanı, yaşanan süreçlerle birlikte gençlik mücadelesinin yükseldiğini vurgulayarak, gençlerin direnişinin önemine ve etkisine vurgu yaptı. Sömürüye ve emperyalist saldırganlığa karşı gençlik mücadelesinin güçlenmesi için bu kongrenin önemli olduğunu kaydetti.

Yeni Kadın temsilcisi, gençlerin ve kadınların yaşadığı çelişkilere dikkat çekti. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık gibi konuları ele alarak, genç kadınların mücadeledeki önemine ve gücüne vurgu yaptı.

Yeni Demokrat Gençlik ve Young Struggle (YS) ise mesajlarını yazılı iletti. Yeni Demokrat Gençlik mesajında halkların kendi çıkarına ve özgürlükleri uğruna ortaya koyduğu en ufak devrimci-demokratik alternatifin emperyalistlerin çıkarlarına tehdit olarak görülüp yok edilmeye çalışıldığı, bu karşı gençlik mücadelenin örgütlenmesinin altı çizildi. Young Struggle ise mesajında tüm bu saldırıların dünya halklarına tarafından cevapsız bırakılmadığını vurguladı.

Kongre, “Birlik, Mücadele, Zafer!”,  “Yaşasın ATİK, YDG, Yeni Kadın!” sloganları ile sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu