GüncelLGBTİ+

THİV: Onur Ayı kapsamında 2 Haziran – 10 Temmuz arasında eylemler yasaklandı

TİHV'in raporunda, "5 il ve 1 ilçede Onur Ayı kapsamında yapılacak her türlü eylem ve etkinlik" yasaklandı!

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Dokümantasyon Merkezi, Onur Ayı kapsamında 2 Haziran – 10 Temmuz 2023 tarihleri arasında yapılmak istenen etkinlikler ve bu etkinliklere katılanlara yönelik hak ihlalleri hakkında bilgi notu hazırladı.

TİHV tarafından hazırlanan bilgi notuna göre, söz konusu dönemde;

● 5 il ve 1 ilçede Onur Ayı kapsamında yapılacak her türlü eylem ve etkinlik yasaklandı. Ayrıca 3’ü kaymakamlık, 1’i Rektörlük tarafından olmak üzere toplam 4 etkinlik yasaklandı.
● 2 ilde (İstanbul, İzmir) valiler sosyal medya üzerinden açıklama yaparak, “Milletimizin ve devletimizin teminatı olan aile kurumumuzu tehdit eden” ve “yasalara ve toplumun değerlerine aykırı” diye ifade ettikleri Onur Yürüyüşleri’ne izin verilmeyeceğini duyurdu.
● İstanbul Trans Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesini eleştiren Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü suç duyurusunda bulundu.
● En az 11 eylem ve etkinliğe fiziksel şiddet kullanılarak müdahale edildi, 1 etkinlik engellendi. 4’ü çocuk 7’si avukat en az 241 kişi gözaltına alındı. En az 2 kişi yaralandı. İstanbul’da gözaltına alınan yabancı uyruklu 5 kişi Geri Gönderme Merkezlerine götürüldü.
● 2 ilde barolar tarafından yapılan 2 etkinliğe fobik saldırı girişimi oldu.
● 3 müzisyenin 3 ilde vereceği 4 konser, yaptıkları açıklamaların ardından maruz kaldıkları fobik ve cinsiyetçi tepkiler gerekçe gösterilerek iptal edildi.

Yasaklamalar, müdahaleler, engellemeler, fobik saldırılar, Valilerin açıklamaları, fobik ve cinsiyetçi tepkiler/saldırılar sonucunda iptal edilen konserler başlığıyla hazırlanan raporun ayrıntılı bilgi notunu buradan okuyabilirsiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu