DünyaGüncel

PJAK ve KODAR’dan genel grev çağrısı

KODAR ve PJAK, Jina Mahsa Amini'nin katledilişinin yıldönümünde İran Kürdistanı ve İran’da genel grev çağrısı yaptı.

Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) ve Demokratik ve Özgür Toplumu (KODAR), İran Kürdistanı ve İran’daki isyanın birinci yıldönümünde yazılı bir açıklama yaparak “Jin, Jiyan, Azadî Devrimi tüm İran toplumunun kültürel ve entelektüel bir devrimidir” dedi.

“Bugün ‘Jin, Jiyan, Azadî’ devriminin birinci yıldönümünün şafağındayız. Devrimcilerin isyanı sırasında pek çok genç devrimin yüksek hedeflerine ulaşmak için canlarını feda etmiş, pek çoğu yaralanmış, pek çoğu tutuklanmış, işkence görmüş ve katledilmiştir. Her ev yas yaşadı. PJAK ve KODAR olarak bu devrimin birinci yıl dönümünde devrimin önemli kazanımlarının tüm İran halklarına, şehit ve yaralı ailelerine kutlu olmasını diliyoruz” denilen açıklamada, bu devrimci hareketin bir sonucu olarak ortaya çıkan kültürel ve entelektüel devrim dalgasının, kadın özgürlüğüne dayandığının altını çizildi.

PJAK ve KODAR, “Kadın-erkek eşitliği, ırkçılığa karşı mücadele, özellikle de gaddar İran hükümetinin politikalarına karşı mücadele bu devrimin temel ilkeleriydi. O devrimci hareketin sözü, toplumun özgürlüğünün kadının özgürlüğüyle sağlanacağıdır. Kadın-erkek eşitliğinin temel ve doğal bir hak olması için tüm sokaklardan çığlıklar yükseliyor. Siyasi, sosyal, zihinsel, ekonomik ve idari tüm boyutlarına rağmen kadının varlığı ve sorunu bir olgu olarak ele alınmalı, kadının iradesine ve bağımsızlığına her alanda saygı duyulmalıdır” dedi.

Yapılan açıklamada genel grev ve başta Kürt halkı olmak üzere tüm halk devrim şehitlerinin mezarlarını ziyarete çağrıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu