DünyaGüncel

ÖZEL – HABER | Avusturya’dan Kürt sığınmacıya 6 buçuk yıl sonra ret ve iade kararı

Altı buçuk yıl sonra Kürt sığınmacı Özgür Doğan’ın sığınma talebini reddeden Avusturya’ya devleti, Doğan’ın Türkiye’ye iadesine karar verdi.

2017 yılında Avusturya’ya sığınma başvurusunda bulunan Kürt sığınmacı Özgür Doğan’ın sığınma talebi 6 buçuk yıl sonra reddedildi. Türkiye’de hakkında yakalama kararı ile birlikte birçok dava bulunan Doğan’ın Türkiye’ye iadesine de karar verildi.

Kararın ardından Avusturya ve Avrupa topraklarından çıkmak zorunda kaldığını belirten Doğan, Dublin Antlaşması’ndan kaynaklı herhangi bir Avrupa ülkesinde yeni bir sığınma başvurusu da yapamamakta. Ciddi sağlık sorunları olan ve düzenli doktor kontrolü altında olması gereken Doğan, yaklaşık üç aydır Avrupa dışında kaçak bir şekilde bir çözüm aradığını kaydetti.

2014-2017 yılları arasında Rojava topraklarında IŞID barbarlığına karşı süren direnişin bir parçası olduğunu, gönüllü gazetecilik ve yerel siyasi kurumlarda çalıştığını kaydeden Doğan, 2017 yılında IŞİD çetelerinin bir bombalı saldırası sonucu başından ve vücudunun belirli yerlerinden yaralandığını ve sağlık sorunlarından kaynaklı Avrupa’ya çıkmak zorunda kaldığını söyledi. Bu nedenle Avusturya’da sığınma başvurusu yaptığını aktaran Doğan, sığınma talebenin reddedilmesi ve Türkiye’ye iade edilmesi kararının hayati tehlike ve Türkiye’de uzun yıllar hapis yatmaya neden olabileceğinin altını çizerek kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu