DünyaGüncel

Madrid’te polis şiddeti

Madrid'de iki silahsız siyahi adama polis şiddetini  İspanya'da sosyal medya başta olmak üzere halkın büyük tepkilerine neden oldu. 

İspanya’nın başkenti Madrid’te polis tarafından dakikalarca süren şiddeti büyük bir  tepkiye yol açtı. Halk ırkçı polis eylemlerine ilişkin soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Sosyal medyada viral olan videoda bir polisin yerde yatan bir adama copla defalarca vurduğu görülüyor. Daha sonra yakınlarda duran ikinci bir genci yumruklarla ve boğazından tutarak şiddet uyguluyor.

Resmi polis açıklamaları ise, iki adamın “otoriteyi baltaladığını” söyleyerek şiddeti meşrulaştırmaya çalıştı.  Videoya kaydedilen polis şiddetine yanıt olarak pazar günü Lavapiés plazasında protestolar patlak verdi.

Protestocular soruşturma, hesap verebilirlik ve ırkçı polis şiddetine son verilmesini talep etti. Bu protestolar, ırkçılık karşıtı grupların ve sol siyasi partilerin çalışmalarının yanı sıra, İçişleri Bakanlığı’na olayla ilgili soruşturma başlatılması yönünde baskı yaptı. Madrid’in sağcı belediye başkanı José Luis Martínez-Almeida olaydan sonra polise destek verdi.

*Fotoğraf temsilidir

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu