DünyaGüncel

Libya’nın doğusundaki sel felaketinde 2 binden fazla kişi hayatını kaybetti

Libya'nın doğusunda fırtına ve sel önüne geleni yıkıp, sürükledi. İlk belirlemelere göre 2 bini aşkın kişi öldü, en az 7 bin kişi de kayıp. Ülkede üç gün yas ilan edildi.

Libya’da fırtına ve son 40 yılın en kuvvetli yağışı yıkım getirdi. Ülkenin doğusunu etkisi altına alan fırtına ve selde 2 binden fazla kişinin öldüğü, 7 bine yakın kişinin kayıp olduğu açıklandı.

Daniel fırtınası

Daniel Fırtınası, Yunanistan’ın ardından Libya’yı vurdu. Fırtınadan en çok Cebel el-Ahdar ve Tukra bölgeleri etkilendi.

Al Bayda, Sousse, Al-Marj ve Derna kentleri su altında kaldı. Acil durum ilan edilen bölgelerde sokağa çıkma yasağı uygulandı. Eğitime ara verilirken iş yerleri de açılmadı.

Libya Başbakanı Dibeybe, selden zarar gören bölgeler için uluslararası yardım çağrısında bulundu.

1500’den fazla kişinin cansız bedeni bulundu

Libya’nın doğusundaki hükümetin Başbakanı Usame Hammad, Derne kentindeki selde ölenlerin sayısının 2 bini geçtiğini söyledi. İçişleri Bakanı İsam Ebu Zeribe ise, kentte şiddetli yağışlar nedeniyle hayatını kaybeden 1500’den fazla kişinin cesedinin bulunduğunu, kayıp kişi sayısının ise 7 bine ulaştığını açıkladı.

Ekiplerle etkileşim kesildi

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti Sözcüsü Muhammed Hammude, ülkenin doğu bölgelerindeki yağış miktarının 40 yıldan uzun süredir kaydedilen en yüksek yağış miktarı olduğunu ifade etti.

Libya Kızılayı, sel felaketinde görev yapan Derna şehrindeki arama kurtarma ekipleriyle iletişimin kesildiğini aktardı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), selden etkilenen Libya’ya 150 arama kurtarma personeli, çadır ve ihtiyaç malzemeleri gönderileceğini açıkladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu