GüncelKadın

Kadınlar, 6 Şubat depremlerinde yaşamını yitirenler için yürüdü

Kadınlar Birlikte Güçlü'nün çağrısıyla Kadıköy'de buluşan kadınlar, 6 Şubat depremlerinde katledilen kadınları andı.

Kadınlar Birlikte Güçlü, 6 Şubat Maraş merkezli meydana gelen depremin 1’nci yıl dönümünde, “Kadınlar hesap soruyor” şiarıyla alanlara çıktı. Yeni Demokrat Kadın’ın da katıldığı eylemde  “Kadınlar unutmuyor affetmiyor hesap soruyor” pankartı açılırken, “Ma rıhna nıhna hon”, ” 6 Şubat günü yastayız isyandayız”, “Kadın dayanışması yaşatır”, “Kum üzerine kurulu düzeninizden hesap soracağız”, “Kader değil, bu bir katliam”, “Ecelimle ölmek istiyorum”, “6 Şubat’ı unutma unutturma”, “Hüznümüz isyanımızdır” dövizleri taşındı.

Kadınlar yürüyüş boyunca zılgıtlarla ve düdükleriyle birlikte sık sık, dükleri  “Unutmak yok, atfetmek yok, boyun eğmek yok”, “6 Şubat’ı unutma unutturma”, ” Hırsızlar suçlular 6 Şubatta rantçılar”, “Deprem değil, bu bir katliam”, “Katil devlet hesap verecek”, ” AKP halka hesap verecek”, “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz”, ” Kadınlar birlikte birlikte güçlü”,  “Jin jiyan azadî”  sloganlarını attı.

Kadıköy Meydanı’na uzun bir süre yürüyüş gerçekleştiren kadınlara, çevredekiler de destek verdi.

Kadıköy Meydanı’nda yürüyüşlerini sonlandıran yüzlerce kadın burada telefon ışıklarını açtı. Burada kitle adına basın metnini okuyan Seçil Murtazaoğlu, bir doğal afetin iktidar eliyle “katliama” çevrildiğini vurguladı. Murtazaoğlu, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı olan ve şu an İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Murat Kurum’un 130 bin kişinin hayatını kaybettiği yönünde açıklamasını hatırlattı. Murtazaoğlu, Kurum’un ifadelerinin bir “itiraf” şeklinde olduğunu söyledi.

Seçil, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı olan ve şu an İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Murat Kurum’un 130 bin kişinin hayatını kaybettiği itirafını hatırlattı. Murat Kurum’un ifadelerinin bir “itiraf” şeklinde olduğunu kaydeden Seçil, depremde feministler ve sosyalistlerin dayanışma gösterdiğinin altını çizdi.

Seçil, “AFAD’ın, Kızılay’ın hiçbir ekibinin girmediği Hatay için Erdoğan’ın ‘Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay’a geldi mi? Bak şu anda Hatay garip kaldı’ sözleri yıllardır yürütmeye çalıştıkları Hatay halkını göç ettirme politikasını depremle birlikte fırsata çevirmek için orada olmadıklarını itiraf etmiş ve alenen halkı tehdit etmiştir. Halkın dayanışarak topladığı malzemeleri, çadırları taşıyan tırlara el koyarak üzerlerine kendi isimlerini koyan AFAD, Kızılay, AKP halk enkaz altındayken iktidara muhalif olup olmamalarına, sermayenin çıkarları için önemli olan bölgelerde işçi olup olmamalarına bakarak bu yardımları sadaka dağıtıyormuş gibi dağıttı, yardımların bir kısmını halka ulaştırmayıp sattı” dedi.

Açıklamada son olarak,  “Gün gelecek, enkaz altında bırakılan, çadır bulamadığı için şiddet gördüğü yerlere dönen, erken yaşta evlendirilmeye çalışılan, depremde kaybolan çocuklarını arayan herkesin hesabını bu iktidardan ve yandaşlarından yaptıkları ve söyledikleri her şeyi tek tek hatırlatarak soracağız! Kadınlar yaşanan hiçbir şeyi unutmadı ve unutmayacak! Mücadeleyi büyüteceğiz ve kendi yarattığı enkazın altında kalan bu iktidar, sermaye, patriyarka olacak!” ifadelerine yer verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu