Güncel

İzmir’de gözaltında çıplak aramaya tepki gösterildi

İzmir'de yapılan gözaltılara tepki gösteren hukuk örgütleri, gözaltına alınan bir kadının karakolda çıplak aramaya maruz kaldığını açıkladı.

İzmir’de hukuk örgütleri, Van’daki irade gaspına karşı yapılan protestolara katılan 16 kişinin ev baskınlarıyla gözaltına alınmasına adliye önünde tepki gösterdi. “Çıplak arama işkencedir. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın” pankartı açılan eyleme İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, çok sayıda hukukçu ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

“Dün mazbatayı vermeyenler bugün hukuka aykırı gözaltılar ile tüm toplum üzerinde bir baskı kurmaya, hukuka aykırılıklarını kabul ettirmeye çalışmaktadırlar” diyen avukat Sena Yazıbağlı Selanik, adresleri belli olan, ifadeye çağrılsa gelecek insanların evlerine sabaha karşı şafak operasyonları gerçekleştirildiğini söyledi.

Karakola götürülen bir kadının çıplak aramaya maruz bırakıldığını dile getiren Selanik, “Tekli odalarda yapılan bu işkenceyi kabul etmeyip direnenler olmuştur. Avukat meslektaşlarımızca durum tutanak altına alınmıştır” dedi.

Soruşturmayı yürüten savcı ve polislerle ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Selanik, “Toplumsal muhalefetin 12 Eylül sonrası işkence politikaları ile sinmeyeceğini hala öğrenememiş bir devlet aklı ile karşı karşıyayız. Cezasızlık ve keyfi uygulamaları ile yurttaşlara işkence yapanlara ‘Bu kantar bir gün sizi de tartar, unutmayın’ diyoruz.

Anayasal haklarını kullananların cezalandırıldığı, suç işleyenlerin ise baş tacı edildiği bu düzende insanın canı güvende değildir. Bu adaletsizlik hepimizi ilgilendiriyor” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu