GençlikGüncel

İZMİR | Öğrenci velilerinden ÇEDES’e tepki

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile hayata geçirdiği ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)’ projesine karşı İzmir'de veliler tepki gösterdi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile İzmir ve Eskişehir’de de hayata geçirdiği ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)’ projesi kapsamında imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu öğreticisi atanmasına İzmir’de veliler tepki gösterdi.

ANKA’dan Kerim Uğur’un haberine göre Tüm Öğrenci Veliler Dayanışma Derneği (Öv-Der) İzmir Şubesi üyeleri Konak Meydanı’nda bugün bir araya gelerek projenin iptal edilmesi için çağrı yaptı imza topladı.

Okulların “dinci, tarikat ve cemaatlerin at koşturduğu yerler haline geldiğini” belirten Öv-Der İzmir Şube Başkanı Behram Kaya, “Laik bir ülkede devlet eliyle dinci eğitim verilemez. Biz öğrenci velileri dinin karanlığına karşı bilimin aydınlığının okullara girmesini istiyoruz. Okullarda imam değil, öğretmen istiyoruz. Bu projeden ve bilimsel olmayan uygulamalardan derhal vazgeçilerek parasız, bilimsel, laik ve demokratik eğitim uygulamaya konmalıdır” diye konuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu