Güncel

İzmir gözaltılarının gözaltı süresi uzatıldı

Dün sabah İzmir'de içlerinde YDG okurunun da olduğu 19 kişinin avukatların engellenmesi nedeniyle tamamlanamadı. Gözaltı süreleri keyfi olarak uzatıldı.

 İzmir’de de aynı gerekçeyle 16 kişi evlerine yapılan şafak operasyonu ile gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 16 kişinin plisin keyfi uygulamaları nedeniyle gözaltı süreleri uzatıldı.

Dün sabah saatlerinde haklarında yakalama kararı bulunan 19 kişinin adreslerine baskın yapıldı. Ev baskınlarında 16 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınalar arasında Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Sosyalist Mücadele İnisiyatifi, Yeni Demokrat Gençlik, Halkevleri üyelerinin bulunuyor.

Avukatları, müvekkilleri ile görüşmek istedi ancak polis avukatların sayısından görüşeceği müvekkile kadar bir çok engel çıkararak, “emniyet ifadelerinin” uzamasına neden oldu. Keyfi olarak ifade işlemlerini uzatan polis, avukatlara kendi kurallarını dayatma istiyor.

Avukatlar Wan eylemlerine katıldıkları için gözaltına alınanların,  İzmir’de 2 Nisan günü Wan’daki kayyım saldırısını protesto ederken gözaltına alınıp tutuklanan Seda ve Sibel’in dosyası ile birleştirileceğini belirterek, suçlamanın “2911 ve polise mukavemet” olarak dosyada yer aldığını dile getirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu