DünyaGüncel

İran’da tutsak kadınlar protestolara destek amacıyla eylem başlattı

İran’da Evin Hapishanesi’nde bulunan 7 siyasi kadın tutsak, isyanın yıldönümüne destek için eylem başlattıklarını açıklayarak,  “Zafere kadar mücadeleyi sürdürecek inancımız var” dedi.

İran’ın Evin Hapishanesi’nde 7 siyasi kadın tutsak, Jîna Emînî’nin katledilmesi ve “Jin, jiyan, azadî” isyanının yıldönümü nedeniyle hapishane avlusunda 14 Eylül’den bu yana oturma eylemi gerçekleştirdiklerini duyurdu. Tutsaklar, Azadeh Abedini, Sepideh Qalian, Şakila Monfared, Golrokh Iraei, Narges Mohammadi, Mahbobeh Rezaei ve Vida Rabbani eylemlerini insan hakları savunucusu Narges Mohammadi’nin dijital medya hesabından paylaştıkları bir mesaj ile açıkladı.

Yapılan açıklama şöyle: “Biz, Evin Cezaevi’nde bulunan siyasi kadın tutsaklar olarak, halkımıza destek olmak ve hükümeti protesto etmek için 14 Eylül’den bu yana cezaevi avlusunda oturma eylemi yapıyoruz. Jîna Emînî’nin, İran İslam Cumhuriyeti ajanları tarafından öldürülmesinin üzerinden bir yıl geçti. Ülkemizin kız ve erkek çocuklarının sokaklarda ve cezaevlerinde öldürülmesine, infaz edilmesine, protestocuların kör edilmesine, ayağa kalkanların tutuklanmasına, işkenceye tabi tutulmasına ve hapsedilmesine duyduğumuz nefret ruhumuzda bir yaradır, bir acıdır. Zafer anımıza kadar mücadeleyi sürdürecek motivasyonumuz ve inancımız vardır. Bizler Evin Cezaevi’nde bulunan siyasi kadın tutsaklar olarak, özgürlük ve eşitlik mücadelesinde İran halklarını destekliyoruz. Otoriter dindarların şiddet içeren, baskıcı ve zalim politikalarını protesto ediyoruz. Kürt ve İran halkıyla birlik olacağız. Tüm demokratik kamuoyundan, halklardan İran halkının ve protestocuların sesi olmalarını istiyoruz.” (MA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu