GençlikGüncel

Gençlik Örgütleriden çağrı: Suruç Biziz; 33’lerin Yoldaşlarını Alacağız!

İçlerine YDG'nin de olduğu gençlik örgütleri Suruç katliamının 8. yılında anma çalışmaları yürüttüğü için tutuklanan 8 yoldaşlarının serbest kalması için mücadele edeceklerini dile getirdi.

İçlerine YDG’nin de olduğu gençlik örgütleri Suruç katliamının 8. yılı için bildiri dağıtmak istediği için eyleme katıldığı için tutuklanan 8 yoldaşının serbest kalması için mücadele edeceklerini dile getiren bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Cumhur ittifakının seçim sonrası halka dönük saldırılarını gün ve gün arttırarak devam ettiği bir süreçte 8 yıl önce devlet destekli IŞID çeteleri tarafından gerçekleştirilen Suruç katliamında yitirdiklerimizi unutturmayan, “33’lerin düşlerini gerçek kılacağız diyerek!” sokak sokak mücadele eden, onlar için adalet isteyen ve bu adaleti sağlamak için sokaklarda mücadele eden 6 arkadaşımız bildiri dağıtımında tutuklandı. Suruç katliamının 8. Yılında gerçekleştirilen anmada/eylemlerde ise polisin azgın saldırılarına karşı direnen 2 arkadaşımız tutuklandı.

Suruç katliamının göz göre göre önünü açan devlet, sistemin bekasını bugün emeğini savunan işçilere, doğasını savunan köylülere, haklarını savunan kadınlara, LGBTİ+’lara, Kürt ulusuna, öğrencilere yönelik baskı, gözaltı ve tutuklama saldırılarıyla koruyor. Akbelen’de doğasını savunan köylüleri, kayıp yakınlarını arayan Cumartesi annelerini/insanlarını, eyleme çıkan işçileri, Soma ve Bartın davası avukatlarını ve daha nicelerini tutuklayan devlet bu saldırılarla halkın mücadelesini bastırmak istemektedir. Bugün yargı paketleriyle adli suçlular serbest bırakılıp cihatçı çetelere özel aflar çıkarılmaktadır. Devrimci tutsaklara yönelik tecrit ve infaz yakma saldırıları devreye sokmakta, devrimci tutsaklara yönelik işkence arttırılmaktadır” denildi.

18 Temmuz günü 6 arkadaşılarının 21 Temmuz günü ise  2 arkadaşlarının  tutuklanma nedenin açık olduğunu dile getirerek, “Tutuklu arkadaşlarımız şahsında toplumun tüm kesimlerine bir göz dağı verilmek istenmekte; 33 düş yolcusunun mirasını sahiplenen, onların yürüdüğü yolda yürüme iradesini gösterenlere yönelik gözdağı ve bastırma politikası uygulanmaktadır.

Katliamın 8. Yılında tüm gözaltı ve tutuklama saldırılarına rağmen 33 düş yolcusunun yürüdüğü sokaklardan, onların isimlerini haykıran irademizle belirtiyoruz. Faşizmin katliamlarına, gözaltı ve tutuklama saldırılarına karşı gençliğin birleşik mücadelesiyle yanıt vereceğiz. Bulunduğumuz her alanda 33’lerin düşlerini gerçek kılmak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Tutuklanan 8 arkadaşımız şahsında sürdürülen diz çöktürme politikalarına karşı Suruç bizleriz!  33’lerin düşlerini gençliğin her sözünde ve eyleminde yaşatmaya devam edecek, 8 arkadaşımız özgürlüğüne kavuşuncaya dek onları almak için birlikte mücadele edeceğiz!

Kampüslerde haklarını isteyen, emeği sömürülen, liselerde staj sömürüsüne maruz kalan gençleri, yaşam alanlarını savunan genç kadınları, LGBTİ+’ları sesimize ses vermeye, hep birlikte “Suruç Biziz; 33’lerin Yoldaşlarını Alacağız!” demeye çağırıyoruz!” şeklinde çağrı yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu