EkolojiGüncel

Esenyurt’ta fabrika bacaları isyan ettirdi

Esenyurt Kıraç'ta faaliyet gösteren 3 tekstil fabrikasının bacasından özellikle akşam saatlerinde yoğun dumanlar yükseliyor. Dumanın çok kötü koktuğunu, gözlerini ve boğazlarını yaktığını söyleyen mahalle halkı duruma tepki gösterdi.

DHA’dan Sevda Sarıkaya ve Burak Keskinci’nin haberine göre Esenyurt Kıraç’ta bulunan 3 tekstil fabrikasının, özellikle akşam saatlerinde çevreye saldığı yoğun dumanlar mahalle sakinlerini isyan ettirdi.  Sağlıklarından endişe eden vatandaşlar havaya salınan yoğun dumanın çok kötü koktuğunu, gözlerini, boğazlarını yaktığını ve göz gözü görmediğini ifade etti. Fabrikanın yanındaki çocuk parkı ise dikkat çekti. Aileler çocuklarıyla birlikte parkta rahatça vakit geçiremediklerini belirtti.

Mahalle halkından Rıdvan Zakiroğlu, “Kendimizi kimya savaşındaymışız gibi hissediyorum. Halka gaz maskesi dağıtsınlar rahatça nefes alabilelim” diyor. 30 yıldır fabrikalarla komşu olduğunu söyleyen Meryem Aydın ise “Ben dumandan dolayı astım hastası oldum. Duman zehirledi bizi” ifadelerini kullandı. Burada yaşayan aileler duman nedeniyle fabrikaların yanındaki çocuk parkını kullanamadıklarını dile getirirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan onayları olduğunu söyleyen fabrika yetkilileri, şikayetler üzerine daha önce de ölçümler yapıldığını belirtti.

Sağlıklarından endişe eden vatandaşlar havaya salınan yoğun dumanın çok kötü koktuğunu, gözlerini, boğazlarını yaktığını ve göz gözü görmediğini ifade etti. Fabrikanın yanındaki çocuk parkı ise dikkat çekti. Aileler çocuklarıyla birlikte parkta rahatça vakit geçiremediklerini belirtti.

“Yetkililer geldiğinde filtreleri takıyorlar”
Birçok yere başvurduklarını ancak bir çözüm bulunamadığını söyleyen Esenyurt Osmangazi Mahallesi Muhtarı Mustafa Aslan, “Ben yetkililer denetim için geldiklerinde filtreyi taktıklarını, gittiklerinde ise çıkarttıklarını düşünüyorum. Duman’ın halk sağlığına zarar vermediğini söylüyorlar.
Vatandaşın dumandan gözleri yaşarıyor, nasıl halk sağlığına zarar vermez. Bu dumana nasıl temiz deniliyor anlamış değilim. Mahallenin üstünü acı bir duman sarıyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu