EmekGüncel

Eğitim-Sen’den “ortak mücadele” çağrısı

Eğitim-Sen, iktidarın eğitimi kendi çıkarları doğrultusunda biçimlendirmesine karşı, eğitim sendikalarına ve kamuoyuna birlikte hareket etme çağrısı yaptı

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) iktidarın eğitim politikalarına karşı sendikanın Genel Merkezi’nde basın toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, kazanımların korunmasının ve yeni kazanımlar elde etmenin yolunun birlikte mücadele etmekten geçtiğini belirtti.

İstanbul’da öğretmen İbrahim Oktugan’ın öğrencisi Y.K. tarafından öldürülmesinin ardından eğitim sendikaları olarak 10 Mayıs’ta yaptıkları eylemlere dikkat çeken Irmak, “7 eğitim sendikası; Eğitim Sen, Eğitim-İş, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Anadolu Eğitim-Sen, Genç Eğitim-Sen, Teç-Sen, Öğretmenler Sendikası iş yerlerinde ve alanlarda birleşme kararı almıştı. Diğer sendikalar tüm çabalarımıza rağmen okulda şiddete ortak tepki gösterilmesi çağrılarımıza olumlu yanıt vermemiş, tüm bu süreçlerden uzak durmayı tercih ederek; tek başlarına hareket etmişlerdir,” dedi.

‘Daha örgütlü, daha kararlı mücadele yürüteceğiz’

Birlikte mücadelenin önemine vurgu yapan Irmak, son olarak şunları söyledi: “Eğitim ve bilim emekçileri olarak, iktidarın çok yönlü saldırılarına karşı başta iş yerlerimiz olmak üzere, bulunduğumuz her alanda birleşe birleşe kazanacağız şiarıyla hareket ederek, daha örgütlü ve daha kararlı mücadele yürüteceğimizin bilinmesini istiyor, eğitim alanındaki tüm sendikaları, bütün eğitim ve bilim emekçilerini, demokratik kamuoyunu ortak talepler etrafında birleşmeye ve birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu