Güncel

Dedeoğulları’na saldırı davasında yine tüm taleplere ret

Dedeoğulları’na yönelik katliamdan önce gerçekleştirilen saldırının yeniden görülen davasında tüm talepler yine reddedildi.

Konya’nın Meram İlçesinde 12 Mayıs 2021 tarihinde Keleş ve Çalık aileleri tarafından ırkçı saldırıya maruz bırakılan Dedeoğulları ailesinin 7 üyesi, saldırının ardından karakola başvurarak, can güvenliklerinin olmadığını belirtmelerine rağmen önlemlerin alınmaması sonucunda 30 Temmuz tarihinde Mehmet Altun tarafından katledildi.

Saldırıya ilişkin Konya 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 28 Ekim tarihli karar duruşmasında verilen hükümler, Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1’inci Ceza Dairesi tarafından bozuldu. İstinaf mahkemesinin tüm hükümleri bozması sonucunda görülen 2’nci dava Konya 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Mersin Milletvekili Ali Bozan katılırken, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları da katıldı.

‘Sizi görevinizi yapmaya davet ediyorum’

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada ilk olarak Avukat Atilla Kart söz aldı. Atilla, hükümlerin bozulmasının nedeninin usule aykırı toplanan deliller olduğunu ifade ederek, “Böyle bir hukuki ciddiyetsizlik olabilir mi? Bütün hükümlerin bozulmasından sonra sizi görevinizi yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Talepler yeniden sunuldu

Ardından söz alan Avukat Sipan Cizreli, bozma kararı öncesinde de verdikleri ama kabul edilmeyen taleplerini tekrar şöyle sıraladı:

“Tanık olarak dinlenen polis memurlarının duruşma esnasında verdikleri çelişkili beyanlar, HTS kayıtlarında memurların sürekli mesajlaşmaları, gece devriyede olması gereken polis memurunun delilleri kararttığından mahkemeniz tarafından dinlenmesine, Sanıklar Kovuşturmaya Yer Yoktur Kararları (KYOK) verilen şüphelilerin yazışmalarından belirttikleri, ‘savcı ile görüşen iki kişi suçu üstlensin’ dediği, bu savcıyı Cumhuriyet Savcısı Mustafa Ali Öğütçü olarak beyan ettikleri gerekçesiyle Öğütçü’nün tanık olarak dinlenmesine, Soruşturma savcısı açısından görevi kötüye kullanmaktan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayette bulunulması, İddia edilen olay örgüsünün deliller ile çelişmesi sebebiyle keşif yapılmasını, AYM ve Adalet Bakanlığına yapılan başvuruların dosyayı aydınlatacağı anlaşıldığından beklenmesine, tetikçi katil Mehmet Altun ile 112 arasındaki konuşmanın dosyaya getirilmesini, Gerekli önlemleri almayan idari ve adli yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ederiz.”

Avukatların taleplerine ret

Verilen ara kararda, failler Ali Keleş, İbrahim Keleş, Veli Keleş, Ali Keleş, Lütfi Keleş, Yahya Çalık, Ali Çalık, Ramazan Çalık hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol tedbirinin ayrı ayrı devamına, tanık olarak dinlenmesi talep edilen polis İlyas Boztaş, Cumhuriyet Savcısı Ali Öğütçü’nün tanık olarak dinlenmesinin reddine karar verdi. Bunun yanı sıra keşif talebi, Mehmet Altun ve 112 personeli arasında geçen konuşmanın dosyaya eklenmesi talebi reddedildi.

Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmayı 18 Ocak 2024’e erteledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu