Güncel

Cudi’de yangın günlerdir sürüyor

Cudi'de ormanlık alan günlerdir yanıyor. Devlet yangına müdahale etmediği gibi halkın da söndürmesini engelliyor.

Şırnak’ın Silopi ilçesi arasındaki Cudi Dağının eteklerinde bulunan Karaca köyü ile Gera Mihetê alanı arası günlerdir yanıyor. Bölgede çıkan yangın geniş alana yayılırken, bölge halkı alanın askerler tarafından ateşe verildiğini kaydetti. Yangının çıktığı alan karakola yakın olmasına rağmen herhangi bir müdahalede bulunulmazken halkın da yangını söndürmesine izin verilmiyor.

Jinnews’e konuşan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) üyesi Nujiyan Yıldırım, bölgedeki doğa kıyımına karşı sessizliğe dikkat çekti ve nedeninin Kürdistan insanına, kültürüne, tarihi değerlerine ve doğasına yönelik yüzyıllık savaş politikaları ve halkın buna inanması olduğunu kaydetti.

Yıldırım, asıl güvenlik sorununun iklim krizi ve yaşanacak doğal felaketler olduğunun altını çizen Yıldırım, “Bölgede geliştirilen ve doğa suçlarına meşruluk kazandıran güvenlik politikaları nedeniyle doğa yıkımı kavramı bölgenin doğasına karşı keyfi ve sınırsız bir tahribata neden oldu.

Güvenlik güçlerinin ve yetkililerin Kürt coğrafyasındaki doğa yıkımındaki etkileri ve tepkileri korkunç ve düşmanlık boyutunda olduğunu gösteren görüntülere tanık olmaktayız. Cudi’deki yangın görüntülerini adeta bir şenlik gibi çekip ailelerine gönderen askerlerin ruh halini sosyolojik ve psikolojik açıklamasını ilgili uzmanların yapması gerekli olsa da bu devletin bölgeye dönük şiddet politikalarından bağımsız değildir. Şiddeti besleyen politikalar sonucunda ortaya çıkan kişiliklerin, yanan ağaçları ve içinde acı çekerek ölen canlıların görüntülerini bir eğlence biçimi olarak çekip sosyal medyada paylaşılmasının boyutu sadece bölgesel düşmanlıkla sınırlı kalmayacağını, toplumsal yansımaları da korkutuyor” dedi.

Sadece Cudi’de değil Kurdistan’da bulunan ormanlık alanlarda genel olarak devlet eliyle yangın çıkarıldığına dikkat çeken Yıldırım, Akbelen’de de aynı sorunun olduğunu kaydetti. Yıldırım, “Yangınlara müdahale edilmesine izin verilmiyor. Aynı zamanda son günlerde Muğla Akbelen’de de ağaç kesimine karşı tüm çevre ve yaşam savunucularının tepkileri devam ediyor. Şırnak’ın Cudi bölgesindeki orman yangını ile ağaçlar ve bölgedeki tüm canlılar yok ediliyor.

Yetkililer tarafından yangına müdahale edilmediği gibi müdahale etmek isteyen vatandaşlara da engel olunmaktadır. Bölgedeki doğa kıyımı, uzun yıllardır güvenlik bahanesiyle bir devlet politikası olarak devam etmektedir. Bu nedenle bölgedeki tüm doğal kaynakların talanı gibi orman yangınlarına da meşruluk kazandırılarak yasal yollarla doğa ve yaşam suçları işlenmektedir. İnsanların yaşam alanları yok edilmekte; ormanlarda yaşam hakkına sahip tüm canlılar yanarak yok edilmektedir. Hava kirliliğine ve doğal felaketlere de zemin oluşturulmaktadır. Rant temelli politikalar nedeniyle Akbelen ormanında sermayedarların yanında, ormanı korumak isteyen yurttaşların karşısında duran devlet bölgede ise şiddetten beslenen kesimlerin rant ve inkar politikalarına hizmet ederek tüm doğa suçlarını da ‘güvenlik’ gerekçesiyle meşrulaştırarak doğa suçları işlemeye devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Yıldırım, son olarak tüm Kurdistan halkına ve doğa savunucularına şu çağrıyı yaptı:

“Kutsal kitaplarda da yer alan Nuh Tufanında insanlığı ve tüm hayvan çeşitlerini kurtaran Nuh’un Gemisinin bu bölgede olduğu anlatılmaktadır. Binlerce yıllık geçmişten günümüze anlatılan bu inançta da sadece insanlar değil tüm canlılar kurtarılmıştır.

Yani hepimizin aynı gemide olduğunu, tüm canlıların, insanların ve tüm doğa kaynaklarının yaşamlarını birbirine bağlı olduğunu anlatmaktadır. Ekosistemi çok iyi anlatan ve olayın yaşandığına inanılan yer olan bir bölgeyi korumak tüm çevre ve yaşam savunucularının yanı sıra farklı inanışlara da sahip herkesin sorumluluğu olmalıdır. Çünkü Cudi’yi korumak içinde bulunduğumuz geminin başka yerlerde de su almasına engel olacaktır. Cudi doğa kıyımına karşı sembol bölge olmalıdır. Güvenlik ve ekonomi bahanesiyle rant politikalarını ve anlayışlarını kabul etmemek için Cudi’deki yangına acil müdahale için ses olalım insanlığın gemisi Cudi’de yanıyor.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu