GüncelKadın

“Çocuk istismarını koruma, aklama, yargıla”

Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG), çocuk istismarına karşı İstanbul'daki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde açıklama yaptı.

Eylemde kadınlar, “Aile, mahalle, yargı her yer suç mahalli. Çocuk istismarını koruma, aklama, yargıla” pankartını açtı. Açıklamada “Aile, mahalle, yargı her yer suç mahalli çocuk istismarını koruma, aklama, yargıla” pankartı açılırken, sık sık “İstismarı aklama failleri tutukla”, “Aile değil, kadınız isyandayız” ve “Yaşasın kadın mücadelemiz” sloganları atıldı.

Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, KBG üyesi Eftelya Koyuncu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, kadınların ailelerde yaşadığı istismar, şiddet, emek sömürüsüne dair politikasının olmadığını ifade etti.

Koyuncu, “İstanbul Sözleşmesi uygulansın, devletin tüm kurumlarıyla erkek şiddetini önlemek için bütünlüklü bir politikası olsun demiştik; ama iktidar ‘aile elden gidiyor’ diyerek bu sözleşmeden de çekildi. Bu kadın düşmanı politikanın yansıması olarak da failler her zamankinden daha güçlü. Sultanbeyli’de 13 yaşında bir çocuğun yıllardır 15 kişi tarafından istismara uğradığını duydunuz mu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü? 15 erkeğin 13 yaşında bir çocuğu istismar ederken ‘abine söyleriz’ diyerek korkuttuğunu, bütün mahallenin de bunu bilerek ve susarak bu suça ortak olduğunu duydunuz mu? Duyunca ne yaptınız? Hiç! Bu faillerden ikisi beraat etti. Biz bir kadının, çocuğun, LGBTİ+’nın kirpiği yere düşmesin, bir kişi daha eksilmeyelim diye mücadele ederken, bize sokaklarda şiddet uygulayan iktidar, suçu engelleme noktasında tüm kurumlarıyla faillerin arkasında duruyor.  Biz en temel görevini yerine getirsin diye bir kuruma seslenmek zorundayız” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu