EkolojiGüncel

Çanakkale’de 10 örgütten açıklama: Ranta, yangına, katliama karşı doğayı ve yaşamı savunalım!

Aralarında Partizan’ında bulunduğu 10 parti ve demokratik kitle örgütü Çanakkale’deki orman yangınlarına ilişkin ortak açıklama yaparak, “Ranta, yangına, katliama karşı doğayı ve yaşamı savunalım!” dedi.

Orman yangınlarına, ranta, talana karşı ortak açıklama yapan HDK Çanakkale Ekoloji Meclisi, HDP Çanakkale Gençlik Meclisi, HDP Çanakkale Kadın Meclisi, HDP Çanakkale, Yeşil Sol Parti Çanakkale, ESP Çanakkale, Devrimci Parti Çanakkale, İHD Çanakkale Şubesi, SGDF ve Partizan mücadele çağrısı yaptı.

24 Ağustos itibarıyla Aşağı Okçular Köyü yakınlarında durdurularak kontrol altına alınan Çanakkale’deki orman yangınlarında 2 bin 650 hektarlık ormanlık alan olmak üzere 4 bin 80 hektar alanın zarar gördüğunu kaydeden örgüt ve partiler, yangın nedeniyle 11 köyün boşaltıldığını, nakil edilen kişi sayısının ise 1251 olduğunu hatırlattı.

Yanan ormanlık bölgede binlerce yaban hayvanı hayatını kaybetti, yangının sıçradığı ve tahliye edilen köylerde çiftlik hayvanları, kanatlılar ,çok sayıda hayvan yanarak veya dumandan boğularak can verdiğini de bildiren örgüt ve partiler, “Henüz yaşamını kaybeden hayvanlara dair bir açıklama yapılmadı, köylülerden aldığımız bilgilere göre Yağcılar köyünde 35 büyük baş, 3 küçük baş hayvan öldü. Kayadere köyünde 5 küçükbaş, 100 kanatlı hayvan öldü. Çok sayıda kedi, köpek , çiftlik hayvanı yaralı olarak kurtarıldı ve Çanakkale Belediyesi tarafından tedavi altına alındı. Köylerde hasar büyük, tarım alanları yandı veya zarar gördü, çiftlikler, ağıllar yandı, bazı evler tamamen yanarken bazı evler hasarlı” dedi.

Yangının çıkış nedeni konusunda net bir açıklama yapılmadığını, yangının Kayadere köyünde bir elektrik telinden çıktığının ifade edildiğini not düşün örgüt ve partiler, Türk Tabipler Odası Çanakkale şubesinin hazırladığı raporu işaret etti ve “Rapordaki veriler yangına müdahale konusunda otoritelerin nasıl plansız ve yanlış bir yol izlediğini açıkça gösteriyor. Durum, tedbirsizliğin ve sistemsizliğin yaşamlarımızı nasıl pamuk ipliğine bağlı kıldığının acı bir göstergesi” ifadeleri kaydetti.

Kürt bölgelerinde ise özel güvenlik politikaları ile ekolojik yıkım sürüdüğüne dikkat çeken açıklama, “26 Temmuz’da Şırnak ile Silopi ilçesi arasında bulunan Cûdî Dağı’nın eteklerinde yangın çıktı. Bölgede çıkan yangının geniş alana yayıldığı Silopi ilçesinden de görüldü.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, alanın askerlerce ateşe verildiği iddia edildi. Öte yandan yangının çıktığı alan askeri karakola yakın. Yangına günlerce herhangi bir müdahalede bulunulmazken yurttaşların yangını söndürmesine de izin verilmedi.

Besta, Gabar, Cudi bölgelerinde korucuların eliyle başlatılan ağaç kesimi ve orman yangınları 1 ayı geçkin süredir devam ediyor” ifadeleriyle devam etti.

Mücadele çağrısı yapan açıklamanın devamı ise şöyle:

“Sermaye ve devlet eliyle doğa katliamları sürdürülmekte, doğal afetlerle mücadelede yetersiz kalınmasının üstüne doğal alanlar sermayeye peşkeş çekilmektedir.

Biz yaşam savunucuları olarak Çanakkale’den , Kazdağları’ndan haykırıyoruz, ülkenin, yeryüzünün her köşesinde yürütülen yağma, talan ve katliam politikalarına karşı çıkıyoruz. Kapitalist sermaye ve iktidarlar, nasıl bütün ülkede, bütün dünyada bir ekolojik yıkım, doğa talanı ve yağma, rant politikası izliyorsa biz de bütün ülkede, tüm yeryüzünde birlikte savaşa hayır demeye, yaşamı savunmaya, ağaçların, yaban hayatın, yaşam alanı yok edilen tüm canlıların, hayvanların sesi olmaya devam edeceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu