Güncel

Zeren Ertaş davasında karar; Gerçek sorumlulara ceza yok

Zeren Ertaş'ın ölümüyle sonuçlanan ihmale ilişkin davada 4 sanığa hapis cezası verildi.

Aydın’ın Efeler ilçesinde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne (KYK) bağlı Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda üniversite öğrencisi Zeren Ertaş’ın ölümüyle sonuçlanan ihmale ilişkin dava sonuçlandı.

Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar asansör bakım firması yetkilisi Mustafa B, montaj yapan firmanın sahibi Halil T, makine mühendisleri Uğur İ. ve Ramazan A. ile tutuksuz sanık elektrik mühendisi Nuri M. katıldı. Zeren Ertaş’ın yakınlarının da hazır bulunduğu duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, Mustafa B, Halil T, Ramazan A, Uğur İ ve Nuri M’nin üzerlerine atılı “bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olma” suçunu işlediklerinin sabit olduğunu savundu. Savcı, mevcut delil durumu ve sanıkların tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak Halil T, Ramazan A ve Uğur İ’nin hükümle birlikte tahliye edilmelerini talep etti.

Mütalaada bilirkişi raporunda asansörün bakım ve onarımını gerektiği gibi yerine getirmeyerek kazanın olmasında ana etken olduğu belirtilen asansör bakım görevlisi Mustafa B’nin ise tutukluluk halinin devamına karar verilmesi istendi.

Savunmaların ardından mahkeme, Mustafa B’ye “taksirle bir kişinin ölümüne neden olma” suçundan 5 yıl hapis cezası verdi. Suçun bilinçli taksirle işlenmesi nedeniyle 6 yıl 8 aya çıkarılan ceza, sanığın geleceği üzerindeki etkileri göz önüne alınarak yapılan indirimle 5 yıl 6 ay 20 gün olarak açıklandı. Sanık ayrıca 2 yıl meslekten menedildi.

Halil T, Ramazan A. ve Uğur İ. hakkında ise “taksirle bir kişinin ölümüne neden olma” suçundan 3 yıl 6 ay olarak açıklanan hapis cezası, sanıkların geleceği üzerindeki etkileri göz önüne alınarak yapılan indirimle 2 yıl 11 ay olarak karara bağlandı. 3 sanık, hükmün ardından tahliye edildi. Hakkında kast ve taksirin bulunmaması nedeniyle Nuri M’nin ise beratına karar verildi.

Öte yandan Zeren Ertaş’ın yaşamını yitirdiği KYK yurdunun yöneticileri ve cinayetin gerçek sorumluları yöneticiler hakkında dava bile açılmadı. Gerçek sorumlular bir kez daha aklandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu