Güncel

Yurtsevere basına yönelik cezalar protesto edildi

Gazetecilik faaliyetlerinden dolayı Mezopotamya Ajansı (MA) ve JINNEWS muhabirlerine verilen hapis cezaları İstanbul’da protesto edildi.

Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Derneği (MKG), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Basın Yayın ve Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK Basın – İş) ve Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) tarafından gerçekleştirilen açıklamada konuşan, MA Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, “Hakikat mücadelesi yürüten özgür basın çalışanları olarak bize verilen bu cezaları ve hukuksuz kararları tanımıyoruz” dedi.

Basın kurumları adına ortak açıklamayı yapan MLSA Dava İzleme Koordinatörü Semra Pelek, MA ve JİNNEWS muhabirlerine verilen hapis cezalarının bunun son örneği olduğuna işaret ederek “Gazetecilere yönelik hemen hemen tüm davalarda aşina olduğumuz üzere haberlerin kendisi, hapis konusu yapılmıştır. Gazetecilerin cezalarına kanıt, onların tüm kamuoyuna duyurdukları haberleri olmuştur” dedi.

‘Gizli tanık’ ifadeleri ile gazetecilik mesleği kriminalize edildiğine dikkate çeken Peltek, “Belirtmek isteriz ki; haber konularını, neyin haberinin yapılıp neyin yapılamayacağını, nasıl yapılacağını, başlığını, görselini belirleyecek olan mahkeme heyetleri değil, mesleki ilkelerdir. Yargıçlar, yayın yönetmenleri; mahkemeler de haber merkezi değildir. Nasıl ki bir hakim kamusal bir görev ifa ediyorsa, gazeteci de kamusal bir görev ifa ediyor” ifadelerini kullandı.

“Gazeteciliği savunacağız” pankartının açıldığı eylemde, “Gazetecileri serbest bırakın”, “Hakikatin kalemi kırılmaz”, “Özgür basın susmadı susturulamaz” dövizleri taşındı. Sık sık, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Özgür basın susturulamaz”, “Sansüre teslim olmayacağız” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu