DünyaGüncel

YUNANİSTAN | Liman işçileri İsrail’e giden silah sevkiyatını yüklemeyi reddetti!

Yunanistan'daki liman işçileri İsrail'e giden silah sevkiyatını yüklemeyi reddetti, kargo gemisini rotasını değiştirmeye zorladı

Yunanistan’ın başlıca limanı Pire’de 15 Haziran Cumartesi günü liman işçilerinin militan bir şekilde harekete geçmesi, İsrail’e silah ve mühimmat taşıyan “MSC ALTAIR” adlı konteyner gemisinin varışının iptal edilmesine yol açtı.

Rizospastis” gazetesinin haberine göre, MSC ALTAIR İspanya’nın Valencia kentinden yola çıkan MSC ALTAIR isimli konteyner gemisi, Pire üzerinden İsrail’e ulaşacaktı. Alınan bilgilere göre gemi, IDF tarafından Gazze’deki katliamda Filistinlilere karşı kullanılmak üzere mühimmat ve diğer savaş malzemelerini taşıyordu.

Pire’deki Liman İşçileri Sendikası ENEDEP, kargo gemisine herhangi bir kolaylık sağlamayı kesinlikle reddettiklerini açıklayarak gemiyi İtalya’ya doğru rotasını değiştirmeye zorladı.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, “Biz Pire liman işçileri olarak, geminin boşaltılması için hiçbir şeyi kabul etmeyeceğimizi beyan ederiz” denildi: “Birkaç kişinin kârı için masum insanların katledilmesine ortak olmayacağız. Çocuklarımızı insanlıkla yetiştiriyoruz ve mücadelelerimizle onlara dayanışma, direniş ve onur dersini öğretiyoruz” dedi.

Liman işçileri son on yılın en önemli zaferlerinden birini elde ettiklerini bildirdiler. Ve ardından İtalyan liman işçilerini de aynı tavrı almaya çağırdılar! Eğer gemi Pire’ye yanaşmış olsaydı, Cumartesi günü Pire’de “Dünyanın liman işçileri tek yumruk, Filistin’in özgürlüğü için” sloganıyla büyük bir gösteri düzenlenecekti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu