EmekGüncel

Yeniden üretime başlayan Serel’de baskılar arttı

Sendika değiştiren işçilerin işten atıldığı ve 8 gün üretimin durdurulduğu Manisa'daki Serel fabrikasında, yeniden üretime geçilmesinden bu yana baskılar yeniden arttı.

Toplamda 15 işçinin işten çıkarıldığı Serel fabrikasında, işçilerin aktardığına göre, sendika seçme haklarına yönelik baskılarda artış oldu. İşçiler, üye oldukları Türkiye Çimse-İş’ten istifa ederek Kristal-İş’e üye olmuş, ardından işten atmalar yaşanmıştı.

Üretime ara veren Serel yönetimi, işçilerin sendikal haklarının tanınması için sürdürdükleri eylem sonrasında yeniden üretime başlamıştı.

“İşçiler tehdit altında, istifaya zorlanıyor”

Geçtiğimiz pazartesi günü üretime başlayan Serel’de işçiler, “Baskılar arttı. Bize ve sendika seçme özgürlüğümüze yönelik suç işliyorlar. Bunlardan biri bugün gerçekleşti. İşçileri tek tek çağırıp ‘Ya bizim istediğimiz sendikaya üye olursunuz ya da işten tazminatsız çıkartırız’ diye tehdit yağdırıyorlar. İçeride şefler, postabaşları, amirler çok fazla baskı uyguluyor. Bütün işçiler tehdit altında ve zorla kendi seçtikleri sendika Çimse-İş’e bizi üye yapmaya çalışıyorlar” dedi.

Çimse-İş’e üye olan işçilere daha yüksek ücret verildiğini belirten işçiler, “Kristal-İş sendikasına üye olanlara daha az ücret ödeniyor. Bu yapılanlar açık bir şekilde suçtur. İşveren, işçilerin birliğini dağıtmak, haklarının üzerinde tepinmek için ne yapacağını şaşırdı artık” dedi. İşçiler seslerinin duyulmasını talep etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu