GüncelVideo Haber

(video) Metin Lokumcu mezarı başında anıldı: Zulme karşı direniş haktır

Hopa'da 2011 yılında dönemin Başbakanı R.T.Erdoğan’ın ilçeyi ziyareti sırasında gerçekleşen protesto eyleminde, polisin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Metin Lokumcu mezarı başında anıldı.

Hopa Parkı’nda bulaşan kitle, Hopa Meydanı’na kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. “Doğanın talanına ve çayda sömürüye son. Faşizm yenilecek halklar kazanacak” pankartının açıldığı yürüyüşte sık sık “Devlet, mafya, polis bu abluka dağıtılacak”, “Doğana, suyuna, emeğine sahip çık” sloganları atıldı.

Burada yapılan açıklamada konuşan Rize Fındıklı Belediyesi Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, “Zulme karşı direniş haktır. Hak alma mücadelesinde düşenlere selam olsun. Metin abi senin yolunda nice Metinler özgür günlere gelene kadar yürüyecek” dedi.

Kemalpaşa ilçesi Dereiçi köyünde Lokumcu’nun mezarı başında biraraya gelen kitle, Lokumcu’yu mezarı başında andı.

Kitle adına açıklama yapan Lokumcu’nun akrabası Melis Lokumcu, “Bu memlekette söylenen en güzel şarkılardan biri olan, bir arada yaşama, umuda, barışa, bir ağaca tutunan milyonların var ettiği Gezi’nin işaret fişeği olan Hopa direnişinin üzerinden tam 10 yıl geçti” ifadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu