GüncelLGBTİ+

Valilik, İstanbul Onur Yürüyüşü öncesi Taksim’e çıkan yollar ve metro duraklarını kapatı

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi için ‘çeşitli illegal gruplar’ ifadesini kullanan İstanbul Valiliği, Onur Yürüyüşü’ne izin verilmeyeceğini belirtti. Taksim'e çıkan yollar, Taksim Meydanı ve metro durakları kapatıldı.

İstanbul Valiliği, bugün yapılacak olan 22. İstanbul Onur Yürüyüşü öncesi Taksim ve İstiklal Caddesi bölgesinde yasak kararı aldı.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi için ‘illegal gruplar’ diyerek yürüyüşe izin verilmeyeceğini duyuran İstanbul Valilik kararıyla Taksim Meydanı ve Taksim’e çıkan yollar kapatıldı, Taksim ve Şişhane metro durakları ile Taksim-Kabataş füniküler hattı kapatıldı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “Çeşitli illegal grupların, sosyal medya platformlarından yaptığı çağrıyla 30.06.2024 Pazar Günü, Taksim – İstiklal Caddesi bölgesinde izinsiz protesto yürüyüşü ve basın açıklaması çağrısı yapıldığı görülmüştür. Valiliğimizce, bu izinsiz organizasyonun engellenmesi amacıyla bir dizi tedbir kararı alınmıştır” denildi.

‘İllegal babandır!’

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi ise, Valilik açıklamasını sosyal medya hesabından alıntılayarak, “İllegal babandır!” ifadesiyle tepki gösterdi.

Açıklamada trafiğe kapatılacak yollar ve alternatif güzergahlar belirtilirken şu ifadeler yer aldı: “Valiliğimizce, bu izinsiz organizasyonun engellenmesi amacıyla bir dizi tedbir kararı alınmıştır. Bu kapsamda 30.06.2024 Pazar günü saat 08.00 itibariyle;

– Taksim Meydanı, Cumhuriyet Anıtı, Gezi Parkı, İstiklal Caddesi ve ara sokaklarının Tünel Meydan’a kadar olan bölge ile Karaköy Meydan ve çevresinin araç trafiğine kapatılmasına, yaya trafiğinin ise kontrollü şekilde sağlanmasına karar verilmiştir.

Öte yandan, konu kapsamında bazı yolların trafiğe kapatılması ve kapanan yollara alternatif güzergahlar belirlenmesi kararı alınmıştır.

Bu çerçevede de; saat 10:00 itibariyle

 1. Sıraselviler Caddesi Hocazade Sokak kesişiminden Taksim Meydan İstikametine trafiğe kapatılacaktır.
 2. Taksim Meydan (büfeler önü) – İstiklal Caddesine bağlanan yol trafiğe kapatılacaktır.
 3. Refik Saydam Caddesinden Asmalı Mescit Caddesine giriş-çıkış, Ensiz Sokak – İlk Belediye Caddesi kesişimi trafiğe kapatılacaktır.
 4. Balo Sokak- Turnacıbaşı Caddesi kesişimi trafiğe kapatılacaktır.
 5. Sadri Alışık Sokak- Atıf Yılmaz Caddesi trafiğe kapatılacaktır.
 6. Yeni Çarşı Caddesi, Kumbaracı Yokuşu, Turnacıbaşı Caddesi, Meşelik Sokak ve Sadri Alışık Sokaktan İstiklal Caddesine gidiş istikameti trafiğe kapatılacaktır.
 7. Yeni Çarşı Caddesi -İstiklal Caddesi kesişimi, İstiklal Caddesi istikameti trafiğe kapatılacaktır.
 8. Taksim Tünel girişinden İstiklal Caddesi istikameti trafiğe kapatılacaktır.
 9. Tak-ı Zafer Caddesi trafiğe kapatılacaktır.

Alternatif yollar

 1. İnönü Caddesi
 2. Tarlabaşı Bulvarı
 3. Refik Saydam Caddesi
 4. Meclis-i Mebusan Caddesi”

Metro durakları kapatıldı

Metro İstanbul, saat 10.00 itibarıyla M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattının Taksim ve Şişhane istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş füniküler hattının işletmeye kapalı olacağını bildirdi.

Metro İstanbul’un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İstanbul Valiliğinin aldığı karar doğrultusunda bugün saat 10.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattının Taksim ve Şişhane istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş füniküler hattı işletmeye kapalı olacaktır. Araçlarımız Taksim ve Şişhane istasyonlarında durmayarak seferine devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu