Güncel

TC’nin KDP ile birlikte eğittiği cihatçılar deşifre oldu

Türk devletinin KDP desteğiyle Metina, Amêdiye ve Duhok hattına götürülmek üzere eğittiği 800’den fazla cihatçının isimleri ve bilgileri “Spee Media” isimli internet sitesi tarafından açığa çıkartıldı.

KDP’nin TC ortaklığıyla HPG gerillarına karşı savaştırılmak üzere görevlendirilip Federe Kürdistan Bölgesi’ne geçirilen IŞİD’lilerin sicilleri ve isimleri deşifre edildi.

Rojnews’in, Federe Kurdistan Bölgesi’nde yayın yapan “Spee Media” adlı internet sitesinde dayandırdığı haberde, Türkiye’nin Metîna ve Amêdiye hattına 800’den fazla Suriyeli cihatçının Türk ordusu üniforması içinde getirmeyi planladığını belgelerle ortaya koydu.

Belgede, Türkiye’nin önümüzdeki günlerde bölgeye getirmeyi planladığı 416 Suriyeli cihatçının gücü sicil bilgileri ve isimleri yer alıyor. Bu elemanların MİT tarafından eğitildiği ve toplam sayılarının 800’den fazla olduğu öğrenildi. Spee Media internet sitesine göre, bu güçlerin bir kısmı halen Türkiye tarafından Efrin’de eğitiliyor ve eğitim ağırlıklı olarak küçük ve orta silahlar üzerinden veriliyor.

Spee Media söz konusu paramiliter grubun isim listesini PDF formatında haberinde işliyor.

İsim listesine şu adresten ulaşabilirsiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu