GüncelKültür&Sanat

Rojavalı Ermenilerden yeni yayın: Baykar

Rojava Ermenileri uzun dönemdir sürdürdükleri çalışmalarına, bir yayın çıkararak devam ediyorlar.

Nubar Ozanyan Tugayı ve Nubar Ozanyan Kültür Merkezi tarafından ortak çıkarılan yayına ‘Baykar’  adı verildi. 24 Nisan soykırım anma sürecinde Baykar gazetesinin çıkarılmasını anlamlı bulduklarını belirten editör ekibi, yayının devam çıkarılacağının mesajını verdi.

Ermeni halkının soykırım anma sürecine hazırlandığı bugünlerde, Baykar 3 dilde yayına hazırlandı. Dergi formatında yayın hayatına başlayan Baykar, savaşçı ve Kültür Merkezi bünyesinde aktif mücadele yürüten Ermenilerin yazdığı makale ve analizlerden oluşuyor. 24 Nisan Soykırım anma sürecinde tarihsel ve arka planıyla soykırıma giden sürecin analiz edildiği dergide, soykırıma uğrayanların toruları olarak duygu ve düşüncelerine yer veriliyor.

Editör ekibinde yer alan Arpi Apikyan, Baykar dergisinin çıkarılmasının tarihsel anlamda anlamlı bulduklarını belirtti. Devamında, “Baykar dergisi 80’li yıllarda Nubar Yalımyan tarafından çıkarılmış bir dergidir. Soykırımın unutulmaması için yoğun uğraşlar sonucu, baskılar altında ve olanaksızlıklar içinde Baykar o günlerde çıkarılmış. Türk devletinin soykırımcı zihniyeti sonucu Nubar Yalımyan MİT tarafından katledildi. Baykar’ın çıkarılması, İnger Nubar’ın hayalinin devam ettiğini gösteriyor. Nubar Yalımyan sonrası Nubar Ozanyan ile bu topraklarda Ermeniler yeniden biraraya gelebildi” dedi.

Ekipte yer alan Vasken Terziyan ise Baykar’ın ilk sayısı ile soykırıma karşı yeni bir duruş ortaya koyduklarını vurguladı. Baykar’ın sadece bu topraklara ait olmadığını, tüm Ermenilerin sesi olabileceğinin altını çizdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu