GüncelYeni Çıkan Kitaplar

Nisan Yayımcılık’tan yeni kitap: Bir Dağ Ezgisi Yetiş Yalnız

Nisan Yayımcılık, "Bir Dağ Ezgisi Yetiş Yalnız" adıyla Dersim'de 11 yoldaşı ile birlikte ölümsüzleşen Halk Savaşçısı Yetiş Yalnız'ı anlatan bir kitap çıkardı.

Nisan Yayımcılık, “Bir Dağ Ezgisi Yetiş Yalnız”  adıyla çıkardığı kitabın önsözünde, ““Halkın savaşçısı olunmadan sanatçısı olunmaz” ifadesi artık bize bir ismi daha hatırlatıyor. 24-28 Kasım 2016 tarihleri arasında Dersim Aliboğazı’da 11 yoldaşıyla birlikte katledilen Yetiş Yalnız’ın hayatı ve mücadelesi tam da bu cümlede ifade edilen şekilde yaşanmıştır.

O, halkın hem sanatçısı hem de savaşçısı olmuş, mücadele pratiği içinde bir yandan sanatsal üretimlerde bulunurken diğer yandan silah elde savaşmıştır. Bir omuzunda sazı, diğerinde ise silahı olmuştur.” sözleriyle ifadeler kaydetti.

“Avrupa’da tutsaklık yaşamış, devamında ise yüzünü dağlara dönmüştür”

Yayınevi, “Yetiş Yalnız’ın Batı Avrupa’da başlayan hayatı, örgütlü mücadeleyi seçmesiyle bir üst boyuta sıçramış, Avrupa’da tutsaklık yaşamış, devamında ise yüzünü dağlara dönmüştür.

Yayınevimiz, Yetiş Yalnız’ın devrimci hayatı ve mücadelesini yarı belgesel-kurgusal bu romanda özellikle genç devrimcilere sunmaktan onur duymaktadır. Kitapta sadece Yetiş Yalnız’ın hayatı ve devrimci pratiği anlatılmamıştır. Aynı zamanda onun siyasal görüşlerini içeren kimi belgelerden pasajlara da yer verilmiştir.

Halkın savaşçısı olunmadan sanatçısı olunamayacağını pratiğiyle gösteren Yetiş Yalnız’a…” diyerek  kitabın içeriğine dair bilgi verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu