GüncelKültür&SanatYeni Çıkan Kitaplar

Nisan Yayımcılık’tan “Sendikalar ve Sınıf mücadelesi” adıyla yeni kitap

Nisan Yayımcılık Willi Dickhut tarafından yazılan ve Verlag Neuer Weg tarafından düzenlenen "Sendikalar ve Sınıf mücadelesi" isimli kitabı "Umarız ülkemizde işçi sınıfı içinde çalışma ve sendikal mücadeleye bir nebze katkı sunar…" vurgusu ile çıkardı.

Nisan Yayımcılık tarafından hazırlanan önsözde, “Elinizdeki kitap, Almanya’da işçi çalışması ve sendikal mücadele konusunu kapsamlı olarak inceleyen önemli bir araştırmadır. Kendisi de bir işçi olan, Almanya’da Hitler faşizminin iktidara gelmesiyle birlikte tutuklanan ve uzun süre toplama kamplarında yaşayan Willi Dickhut tarafından hazırlanmıştır.” şeklinde açıklama ile başladı sözlerine.

“Willi Dickhut, toplama kampından firar ettikten sonra uzun yıllar illegal yaşamıştır. Faşizmin yenilgiye uğratılmasıyla birlikte Marksist-Leninist çalışmayı Almanya’da sürdüren önemli devrimci önderlerden biridir. Uzun zaman komünist partinin inşa edilmesi için yoldaşlarıyla mücadele etmiş ve 1982’de Almanya Marksist Leninist Parti (MLPD) kuruluşunun öncülerinden olmuştur. Partisinin kuruluş süreci ve sonrasında birçok teorik araştırma ve incelemeye imza atmış devrimci önderlerdendir.

“Willi Dickhut tarafından Sendikalar ve Sınıf Mücadelesi (Gewerkschaften und Klassenkampf) adı altında hazırlanan bu kitap, Devrimci Yol (Revolutionärer Weg) adlı derginin 1973 yılında çıkartılan 11 ve 12. sayılarında ilk defa yayınlandı. Daha sonra Verlag Neuer Weg tarafından 1988 yılında kimi düzeltmeler ve genişletmelerle ikinci baskısı yapıldı. Güncellenme açısından kitabın ikinci baskısına “Kırk Yılda Sendika Mücadelesi ve Sınıf Mücadelesi” başlıklı yazı eklendi. Üçüncü baskısı da 2003 yılında gerçekleştirildi.” şeklinde kitaba dair bilgi verdi.

“Umarız ülkemizde işçi sınıfı içinde çalışma ve sendikal mücadeleye bir nebze katkı sunar…”

Önsözde geçen açıklamada, “Kitap genel olarak sendikal hareketin tarihini kısaca incelemekte, bununla birlikte Almanya’da sendikaların oluşumu ve sonrasındaki yanlış anlayışları ortaya koymaktadır. Ayrıca iş yerlerinde ve sendikal hareket içerisinde devrimci çalışmanın nasıl yürütülmesi gerektiğine ışık tutmaktadır.

Willi Dickhut’un Sendikalar ve Sınıf Mücadelesi adlı eserinin ilk Türkçe baskısının yayınevimiz tarafından basılmasını oldukça önemsiyoruz. Umarız ülkemizde işçi sınıfı içinde çalışma ve sendikal mücadeleye bir nebze katkı sunar…” şeklinde vurgu ile sonlandırıldı.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu