GüncelLGBTİ+

NİJERYA | Polis eşcinsel düğünü bastı: 100’ün üzerinde gözaltı

Nijerya'nın baskıcı eşcinsellik yasaları kapsamında çok sayıda "gey şüpheli" gözaltına alındı

Nijerya’da gey bir çiftin düğününe katılan 100’den fazla kişi, ülkenin baskıcı eşcinsellik yasaları kapsamında gözaltına alındı. Nijerya’nın güneyindeki Delta eyaletinin Ekpan kasabasında bir otele baskın düzenleyen polis, 100’den fazla “gey şüpheliyi” gözaltına aldı.

Delta Eyalet Komutanlığı sözcüsü Bright Edafe düzenlediği basın toplantısında, ülkenin eşcinselliği hedef alan en büyük operasyonlarından biri olan olayda gözaltına alınanlardan ikisinin etkinlikte evlendiğini söyledi.

Edafe, yaklaşık 230 milyon nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya’da eşcinselliğe “asla müsamaha gösterilmeyeceğini” belirtti. Sözcü, “İşin şaşırtıcı tarafı, iki şüpheli gördük ve düğün törenlerini gerçekleştirdikleri bir video kaydı var” dedi.

Edafe, Nijerya’daki polis memurlarının “elleri kolları bağlı durarak” geylerin yönelimlerini ülkede açıkça ifade etmelerini izleyemeyeceğini yineledi. Sözcü, “Bu, Nijerya’da izin verilecek bir şey değil” dedi ve şüphelilerin soruşturma sonunda mahkemeye çıkarılacağını ekledi.

Aynı Cinsiyetle Evlilik Yasağı Yasası’nın hemcins ilişkileri yasakladığı Batı Afrika ülkesinde geylerin gözaltına alınması sık rastlanan bir durum. Yasaya göre bir gey topluluğuna üye olan herkes 10 yıla kadar ve hemcinsiyle evlenen herkes de 14 yıla kadar hapis cezası alabiliyor. Yasanın yürürlüğe girmesinden hemen sonra polisin geyleri yakalayıp işkence yaptığına dair haberler çıkmıştı. Ayrıca insan hakkı savunucuları, gözaltına alınacak onlarca kişinin adını vermeleri amacıyla gey erkeklerin işkenceye maruz kaldığını da öne sürmüştü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre eşcinsel ilişkiyi suç sayan 69 ülkeden 33’ü Afrika’da. (The Independent)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu